Albrecht Dürer: wystawa w Wiedniu
W piątek 20 września 2019 roku w wiedeńskim muzeum Albertina rozpocznie się jedyna w swoim rodzaju, bo wyjątkowo przekrojowa prezentacja rysunków oraz obrazów malowanych Albrechta Dürera.

Galeria sztuki Albrechta Dürera w wiedeńskiej Albertinie.
Galeria sztuki renesansowego geniuszu
Minęły ponoć dziesięciolecia od czasu tak szerokiej prezentacji galerii sztuki Albrechta Dürera (1471–1528) w jednym miejscu. Wiedeńskie Muzeum Albertina postanowiło pożyczyć wiele cennych dzieł artysty – znanych na całym świecie, najbardziej charakterystycznych rysunków niemieckiego artysty, takich jak „Zając” czy „Modlące się ręce”. W sumie w tej galerii sztuki będzie można zobaczyć ponad dwieście prac: ponad sto rysunków rysunków, wydrukowanych grafik artysty, jak również kilkanaście obrazów malowanych Albrechta Dürera. Oprócz tego zobaczyć będzie można osobiste notatki i inne rzadkie dokumenty. Podobna galeria sztuki tego artysty była prezentowana w Albertinie w 2003 roku i cieszyła się wyjątkową popularnością – tę galerię sztuki odwiedziło wtedy ponad pół miliona odwiedzających.

„Modlące się ręce” artysty w galerii sztuki wiedeńskiego muzeum.
Muzeum wiedeńskie Albertina jest w posiadaniu największej i najważniejszej galerii sztuki niemieckiego geniusza renesansowego Albrechta Dürera. Ta kolekcja liczy sobie prawie 140 dzieł tego artysty. Potrafimy obecnie prześledzić dokładniej losy wszystkich prac Dürera do roku 1528. To wspaniała okazja, aby prześledzić osobistą historię i koncepcję sztuki wybitnego rysownika, grafika i malarza.

Galeria sztuki najwybitniejszego przedstawiciela niemieckiego renesansu.
Z okazji tworzenia tej wyjątkowej galerii sztuki, którą zobaczyć możemy na jesiennej wystawie, Muzeum Albertina wypożyczyło wiele dzieł Albrechta Dürera z innych instytucji kultury. Są to takie dzieła artysty jak: obrazy malowane artysty: „Hołd Trzech Króli” z Uffizi czy autoportret znajdujący się w kolekcji Museo del Prado. Oprócz tego zobaczymy też obrazy malowane artysty z podróży do Holandii.

Jeden z niezwykłych portretów w galerii sztuki niemieckiego artysty.
Kurator i specjalista od galerii sztuki Albrechta Dürera w Albertinie postanowił dokonać ponownej oceny i klasyfikacji dzieł renesansowego geniusza. Najciekawsze wydało mu się studium przyrodnicze niemieckiego grafika i malarza z początków XVI wieku oraz prace wykonane jasnymi kolorami na ciemnym papierze, jak również słynne Modlitwy. Cała ta galeria sztuki pokazuje niezwykły kunszt artysty, wyjątkowe umiejętności rysunkowe i malarskie Dürera, jak również intelektualną głębię jego twórczości.
Wystawa w Muzeum Albertina w Wiedniu będzie czynna od 20 września 2019 roku do 6 stycznia 2020 r.

Jeden z obrazów malowanych Albrechta Dürera.
Albrecht Dürer i jego wyjątkowa galeria sztuki
Albrecht Dürer urodził się 21 maja 1471 roku w Norymberdze, a zmarł 6 kwietnia 1528 w tym samym mieście. Był malarzem, grafikiem, teoretykiem sztuki. Uważa się go za najwybitniejszego przedstawiciela sztuki niemieckiego renesansu.
Noszący to samo imię ojciec był złotnikiem i już od wczesnych lat życia syna uczył go swojego fachu. Sam nauki pobierał u mistrzów niderlandzkich, więc młody Dürer bardzo wcześnie poznał twórczość wychodzącą z tradycji Jana van Eycka i Rogera van der Weyden. Usamodzielnił się w 1497. roku i na początku stworzył kilka obrazów malowanych – portretów W pierwszym okresie swojej działalności.

Fascynacja roślinnością w galerii sztuki Albrechta Dürera.
artystycznej stworzył kilka portretów i autoportretów. Skupiał się też na grawiurze i drzeworycie – rycinach przygotowywanych do książek. Szybko zajął się również miedziorytem. Pierwsza datowana praca tego typu niemieckiego artysty w jego galerii sztuki pochodzi z 1497 roku.
Pod koniec 1505 roku Albrecht Dürer pojechał do Wenecji, gdzie tworzyli wtedy tacy wielcy mistrzowie renesansowi, jak Giovanni Bellini , Tycjan i Giorgione. Ten pierwszy najmocniej wpłynął na galerię sztuki młodego niemieckiego artysty.
Uważa się, że galeria sztuki Albrechta Dürera stanowi szczególny wkład w rozwój miedziorytu i drzeworytu. To ten właśnie niemiecki artysta nadał tym technikom rangę sztuki. Jego graficzne rozwiązania szybko zaczęły być powielane na całym europejskim kontynencie.

Jedna z prac artysty z 1500 roku w wiedeńskiej galerii sztuki.