Wariacje na cztery ręce. Wystawa twórczości Waldemara J. Marszałka i Juraty Marszałek
Waldemar J. Marszałek i Jurata Marszałek, małżeństwo artystów z Gdańska, po raz pierwszy zaprezentują swoje dzieła wspólnie szerszej publiczności. Ich artystyczne uniwersum malarstwa oraz rzeźby doskonale rezonuje ze sobą, zapraszając do onirycznych mikroświatów pełnych intrygującej symboliki i zaskakującej niezwykłości drzemiącej w potencjalnie zwyczajnych codziennych momentach. Serdecznie zapraszamy Państwa po tę inspirującą przygodę do Galerii Art in House w Centrum Olimpijskim w Warszawie już od 6 maja 2024.
Waldemar J. Marszałek, od lewej „Niespodziewany upadek Ikara”, od prawej „Kto krzyczy ten nie mówi”
Światy Waldemara J. Marszałka łączą w sobie wiele elementów symbolicznej narracji. Metaforyka i surrealizm splatają się ze sobą, tworząc moralizatorskie, ale i dowcipne treści. Bohaterowie przedstawiani przez artystę poruszają się z niezwykłą swobodą, ale i nieuchwytnością. Nie brakuje tu finezyjnych kusicielek i ich tajemniczych adoratorów w płaszczach. Dzieła takie jak „Nauka latania”, „Uniesienia w zieleniach”, „Dzień bez grawitacji” wprowadzają w eteryczny świat suspensu i fantazyjności, a relacje pomiędzy postaciami budują napięcie, rzucając czar na głodnego wrażeń odbiorcę.
Waldemar J. Marszałek podkreśla osobliwy urok przedstawianych postaci, testując ich możliwości poprzez wyginanie i rozciąganie lewitujących ciał, które posłusznie oddają się swoim codziennym zajęciom. Poprzez metaforyczny charakter i surrealistyczne wizje eksponuje oryginalny świat bohaterów uwikłanych w przedziwne, niecodzienne historie. Być może dzięki bogatemu doświadczeniu akademickiemu, Waldemar J. Marszałek, jako pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, nie zapomina również o moralizatorskim charakterze swoich płócien („Kto krzyczy ten nie mówi”, „Panowie, trzymajcie swoje ptaki na uwięzi”). Nawiązując niekiedy do mitologii („Nić Ariadny”, „Niespodziewany upadek Ikara”), korzysta z dorobku epok minionych, ale nigdy nie zapomina dodać czegoś od siebie, bowiem przewrotność sytuacji i intrygujący dowcip zauważalne są niemal na każdym kroku jego urokliwej opowieści.
Waldemar J. Marszałek „Panowie trzymajcie swoje ptaki na uwięzi”
Jurata Marszałek koncentruje swoje zainteresowanie wokół ceramicznej rzeźby. Dzięki wrażliwości na subtelne niuanse życia codziennego, w swojej najnowszej kolekcji rzeźb ceramicznych ukazuje zawieszone w czasie mikroświaty. Poprzez staranne odwzorowanie gestów, mimiki i relacji między postaciami a otoczeniem, artystka tworzy sceny, które zdają się pulsować życiem, zatrzymując ulotne momenty w wieczności gliny.
Prace artystki mają na celu ukazanie relacji człowieka z przedmiotem, skłaniając odbiorcę do zastanowienia się nad niezwykłością pozornie zwykłych momentów. Jak sama mówi – nie lubi przesady – być może stąd właśnie „Baba z dziadem i pies” czy „Stara z walizką” przedstawiają aż tyle i tylko tyle, ile sami jesteśmy w stanie dostrzec.
Jurata Marszałek, od lewej „Stara z walizką”, od prawej „Baba z dziadem i pies”
Przekraczając próg galerii, zapraszamy Państwa do podążania za śladami Waldemara i Juraty Marszałek, którzy poprzez wnikliwą analizę ludzkiej natury, odkrywają niebanalność w rutynowych czynnościach i relacjach, a także zachęcają do łapania chwil, pouczają, bawią i czarują, odnajdując wszystkie te momenty w zbiorowej ludzkiej wyobraźni.
Zapraszamy!
Baśniowe wariacje. Wystawa twórczości Waldemara J. Marszałka i Juraty Marszałek
Wernisaż wystawy: 6 maja 2024 roku o godz. 18.30
Wystawa czynna od 6 do 28 maja roku
Wejście na wystawę jest bezpłatne codzienne w godz. 9.00 – 20.00
Art in House w Centrum Olimpijskim
ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa