Otwarty teren sztuki
„Otwarty teren sztuki” to niezwykła wystawa obrazów malowanych i rzeźb artystów nieprofesjonalnych. Poza ekspozycją obiektów podejmuje zagadnienie tematyki prac współczesnych twórców nieakademickich. Wystawę współtworzy Fundacja Ważka, a kuratorką jest Marta Derejczyk.

Galeria sztuki Weroniki Skiby w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Galeria sztuki nieprofesjonalnej: obrazy malowane oraz rzeźby
Fundacja Ważka prowadzi badania etnograficzne w terenie na Dolnym Śląsku już od 2012 roku. Odnaleźli oni w tym rejonie bardzo wielu artystów nieprofesjonalnych, tworzących obrazy malowane na płótnie i papierze oraz rzeźby. Jak uważają badacze z Fundacji, ich prace charakteryzuje niezwykła wyrazistość i oryginalność, widać w nich wyraz wewnętrznych przeżyć, poglądów na świat, nawiązują do autobiografii twórcy, pokazują indywidualną wrażliwość.
Większość prac w tej galerii sztuki nigdy nie była prezentowana szerszej publiczności, jak również nie została dotąd tak dobrze opracowana i udokumentowana. Co więcej, artyści, którzy pokażą swoje prace w galerii sztuki Muzeum Narodowego we Wrocławiu, nie są najczęściej znani ani doceniani przez lokalną społeczność.
Z tego też powodu ta retrospektywna galeria sztuki, poza prezentacją sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Dolnego Śląska, jest również komentarzem do współczesnej sytuacji takiego artysty w otaczającym go świecie.
We wrocławskiej galerii sztuki obejrzeć będzie można m.in. obrazy malowane Weroniki Skiby, Jerzego Lemieszki, Zygmunta Sarny oraz rzeźby Ireneusza Michałka, Krzysztofa Lisa czy Zdzisława Jana Nowaka.
Galeria sztuki ludowej
Otwarty teren sztuki – Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
25 października – 29 grudnia 2019 roku