shopping_cart EN

Lato czeka! Sopockie obrazy zatrzymają je na cały rok

Aleksandra Koper,

W Art in House wiemy doskonale, kiedy zbliżają się wakacje – nie musimy nawet wyglądać na zewnątrz. W zasadzie wystarczy nam wieszczenie z propozycji aukcyjnych, które otrzymujemy od artystów; zauważyliśmy bowiem, że im bliżej do lata, na obrazach coraz częściej pojawia się tematyka związana ze słonecznym dolce far niente. Entuzjaści zimy oraz jesieni również przekonują nas o urokach wspomnianych pór roku w okolicy ich nadejścia, a jednak nie stanowią tak licznej grupy jak w przypadku letników. Tych ostatnich nie sposób zaszufladkować jej do jednego typu przedstawień – otrzymujemy zarówno minimalistyczne ujęcia portów morskich jak i rozbudowane, surrealistyczne kompozycje opowiadające historię o podwodnych miastach. Jak jest tym razem? Pozwólcie nam przedstawić nowości z lipcowego katalogu.

Henadzy Havartsou, Po połowie

 

Wakacje w stylu retro – obrazy malowane w rytmie charlestona

Z wielkim zaciekawieniem obserwujemy malarskie dialogi artystów współczesnych z dawnymi mistrzami; pod tym względem jak zwykle nie zawodzi nas Jan Dubrowin, dysponujący znakomitym talentem do wywoływania nostalgii u widza. Jego portret kobiecy (w nietypowym ujęciu tyłu sylwetki) nawiązuje do akademickiego realizmu z przełomu XIX i XX wieku; choć morskie okoliczności przyrody są jedynie tłem, to właśnie one wzbudzają tęsknotę za nieokreśloną przeszłością. Z kolei esencja „ryczących dwudziestek”, jak bywają określane lata 20-te, powraca w kompozycji Tomasza Kosteckiego. Jak zwykle mamy do czynienia ze schematycznym ujęciem Manhattanu, jakby wprost z plakatów art deco, uzupełnionym o motywy figuratywne i motoryzacyjne. Fuzja Zatoki Nowojorskiej, maszyn oraz drapaczy chmur tworzy wrażenie nowego wspaniałego świata – swoistej utopii o koegzystencji natury i techniki, które nie zakłócają się nawzajem. W podobnym klimacie (a nawet lokalizacji) pozostaje Anna Konikowska, zapraszając nas na rejs po rzece Hudson w towarzystwie szykownych flapperek. Garderoba Pań stanowi wzorowy przykład ubioru z tamtego okresu – taka dbałość o szczegóły nie powinna dziwić tych, którzy zaznajomili się z biografią autorki: jej specjalizacją jest bowiem kostium sceniczny.

nowa-sztuka-katalog-aukcji

Anna Konikowska, Rejs po Hudson; Jan Dubrowin, Może to dziś, Tomasz Kostecki, Czerwony Mercedes

 

Minimalistyczna plaża na obrazach olejnych i akrylowych

Okazuje się, że oszczędność środków wyrazu w przypadku nadmorskich krajobrazów perfekcyjnie współgra ze stanem rzeczywistym – horyzont widoczny z brzegu morza posiada przecież pewien rodzaj abstrakcyjnego piękna. Mimo że widzimy jedynie linię styku wody i nieba, widok ten działa na obserwatora hipnotyzująco, rzucając wezwanie jego percepcji. Schematyczne ujęcie tematu marynistycznego pojawia się w katalogu 65. Aukcji Nowej Sztuki nad wyraz często. Katarzyna Środowska wykorzystała go do ukazania romantycznej atmosfery na wietrznej bałtyckiej plaży: różowy krajobraz zdecydowanie współgra ze stanem zakochania wtulonej w siebie pary, która tylko wydaje się pełnić rolę sztafażu w kompozycji; w istocie, pejzaż Środowskiej to portret duszy. Z postaci ludzkich z kolei całkowicie zrezygnował Tomasz Pilikowski, czyniąc bezchmurne niebo głównym bohaterem swojego obrazu – jedynym wyznacznikiem realizmu stał się natomiast architektoniczny fragment przypominający basen (a może statek). Brak jednoznacznej odpowiedzi wydaje się celowy; jako obserwator „nieznanego”, skupiamy się raczej na doskonałym połączeniu błękitu i bieli. Jeszcze inne spojrzenie na minimalizm proponuje Adam Piotr Rutkowski. W przypadku jego pracy, jesteśmy niejako zmuszeni do uprawiania voyeryzmu z tajemniczą kobietą w roli głównej. Pogrążona w myślach, nigdy nie dowie się, że jest obserwowana, pozwalając nam przełamywać granice jej intymnego świata.

aukcja-licytacja-dom-aukcyjny-art-in-house-warszawa

Tomasz Pilikowski, A Smaller Splash, Katarzyna Środowska, Zakochani,  A.P. Rutkowski, Sam na sam ze sobą

 

Pop art, street art i (nie)poważne malarstwo współczesne

Portrety Grzegorza Kufla zawsze nas zaskakują: przypominają nam kolaże wykonywane z przedwojennych fotografii, w których dowolna część twarzy bohatera zostaje zastąpiona bizarnym elementem, z jednej strony wywołującym śmiech, a z drugiej niepokój. Z pełną świadomością możemy nazwać je groteskowymi – również w przypadku aukcyjnej pracy przedstawiającej dziewczynę z lat 30-tych, korzystającej z uroku nadmorskiego wypoczynku. Jej powitanie kierowane w stronę widza wypływa z nieco makabrycznych ust, zupełnie niepasujących do reszty pięknego oblicza. Jak możemy się domyślać, jest to zamierzony efekt. Jasną i zdecydowanie bezpośrednią wiadomość przekazuje nam również Battler, artysta związany ze środowiskiem street art. Wielkie litery rozlewają się wręcz na całe płótno, zaś hippisowski Volkswagen z deską surfingową nad brzegiem morza umacnia ich znaczenie – chodzi o całkowite porzucenie trosk dnia codziennego i zawodowego. Czy nie mamy czasem ochoty rzucić tego wszystkiego i rzucić się w wir hedonistycznych przyjemności?

aukcja-mlodej-sztuki-sztuka-wspolczesna-art-in-house

Grzegorz Kufel, Ahoj oraz Battler, Just F… it

 

Zwierzęta na plaży? Całkowicie wskazane!

Zwierzęta to jeden z ulubionych motywów nie tylko artystów, ale również kolekcjonerów Nowej Sztuki. Tym razem artyści zabierają je na wakacje – towarzyszem melancholijnej plażowiczki na obrazie Pauliny Rychter stał się pies. Pracę można wpisać w nurt nawiązujący do amerykańskiego realizmu lat 50-tych, który wbrew swojej nazwie cechował się zamierzoną sztucznością kompozycji i wrażeniem montażu elementów autonomicznych. Dziewczyna, pies, kolumna, barierka, parasole, leżaki – każdy ze składników wchodzi w obręb własnego świata, mimo iż wizualnie stykają się ze sobą. Odrębność ta pogłębia wrażenie samotności i alienacji bohaterów obrazu. Podobny efekt osiąga Sławomir Setlak, choć w tym przypadku figury kobiet, psa i kota są niejako zmuszone do bliskości poprzez geometryczną kompozycję, skupiającą ich w swoim obrębie. Setlak zmusza swoje postacie do przybrania estetycznych ról, oddzielając ich od cudownego błękitu morza za kolorową strukturą, do którego nie mają wstępu. Artysta jest przecież demiurgiem w swoim malarskim świecie.

 

obrazy-do-salonu-paulina-rychter-art-in-house

Paulina Rychter, Kobieta z psem Sławomir Setlak, Letnie wspomnienie

 

Pejzaże z architekturą w roli głównej 

Miasta Hanzy, południowe kurorty, skandynawskie porty z drewnianymi domkami – wybrzeże praktycznie zawsze obfituje w architektoniczne perełki, powstałe pod wpływem różnych nurtów kulturowych i specyfiki miejscowego klimatu. Wiele z nich możemy rozpoznać na pierwszy rzut oka – wystarczy wspomnieć o sopockim molo, przyciągającym tłumy spacerowiczów nawet zimą. Joanna Mieszko postanowiła ująć je z lotu ptaka, ukazując przy okazji kawałek plaży, Grand Hotel, Dom Zdrojowy i Skwer Kuracyjny. Mocne kolory i wpływ szkoły Dwurnika są wizytówką artystki; dzięki nim Sopot wydaje się bajkowym miasteczkiem nadmorskim z La Belle Époque. Podobnie ekspresyjne ujęcie architektury zobaczymy u Piotra Rembielińskiego; również i w tym przypadku rozpoznanie miasta nie powinno sprawić nam problemu. Dużą część sceny zajmuje bowiem słynny gdański Żuraw usytuowany nad Motławą; dla równowagi kompozycyjnej artysta zamknął lewą stronę obrazu galeonem, w którym z łatwością rozpoznajemy stylizowany środek transportu wiozący turystów na Westerplatte. Do Włoch z kolei zabiera nas Magda Szwabe: śródziemnomorski port w Vernazzie kusi przejrzystą wodą, zielonymi wzgórzami Cinque Terre oraz architekturą pamiętającą narodziny i upadki wielkich rodów. 

obrazy-malowane-joanna-mieszko-edard-dwrunik-art-in-house

Joanna Mieszko, Sopot

 

Piotr Rembieliński, Letnie popołudnie

 

mloda-sztuka-obrazy-na-sciane-magda-szwabe-art-in-house

Magda Szwabe, Vernazza

 

Te widoki można zatrzymać na zawsze: w zimowe krótkie wieczory będą obietnicą nadchodzących zmian, zaś w okolicach lata, wraz z padającymi na nie promieniami słońca, zainspirują do bliższych i dalszych wojaży. Zanim jednak zaprosicie je do domu, warto zobaczyć je na żywo – najbliższą okazją będzie wystawa przedaukcyjna w Dworku Sierakowskich w Sopocie, która rozpocznie się w piątek 1 lipca w samo południe. Uwierzcie nam: tyle obrazów w jednym miejscu trafia się tylko dwa razy w roku – na wakacyjnych aukcjach Art in House!

 

Zapraszamy!

65. Aukcja Nowej Sztuki
2 lipca 2022, 19:30 (sobota)
Dworek Sierakowskich, ul. J. Czyżewskiego 12, Sopot

Inne artykuły z tej kategorii

 • <h1>Daleko i blisko. Wystawa białoruskich artystów w Art in House<h1>
  O Artystach

  Daleko i blisko. Wystawa białoruskich artystów w Art in House

  Choć są naszymi sąsiadami, ich świat wydaje się tak inny, odległy, odizolowany; choć kojarzymy postacie z ich sceny politycznej, ludzie tworzący kulturę i sztukę pozostają dla nas zupełnie anonimowi. Może czas to zmienić? Już 25 lipca 2022 roku o godz. 18:00 zapraszamy Państwa na wernisaż wystawy zbiorowej białoruskich artystów pt....

 • <h1>Kolory wyobraźni w Sopockim dworku<h1>
  O Artystach Rynek sztuki

  Kolory wyobraźni w Sopockim dworku

  Przed każdą aukcją zastanawiamy się, ile kolorów jest w stanie wykorzystać artysta na jednym płótnie i za każdym razem jesteśmy zaskoczeni wielobarwnością kompozycji współpracujących z nami autorów obrazów. Nie powinno więc dziwić, że każde z mocnych, energetycznych dzieł traktujemy jako formę chromoterapii: szczególnie w jesienne i zimowe dni możemy poczuć...

 • <h1>66. Aukcja Nowej Sztuki zakończy sezon letni w Sopocie<h1>
  O Artystach Rynek sztuki

  66. Aukcja Nowej Sztuki zakończy sezon letni w Sopocie

  Sierpniowa 66. Aukcja Nowej Sztuki tradycyjnie zakończy nasz wakacyjny sezon wyjazdowy – choć wraz z chwilą publikacji katalogu zawsze odczuwamy niezwykłą ekscytację, tym razem towarzyszy nam kropelka żalu z powodu opuszczenia Sopotu na wiele miesięcy. Dworek Sierakowskich traktujemy bowiem – i nie ma w tym ani krztyny przesady –  jako...

 • <h1>Kim jest dziewczyna z okładki Nowego Pokolenia?<h1>
  O Artystach

  Kim jest dziewczyna z okładki Nowego Pokolenia?

  Postać zwinięta w kłębek, w długiej koszuli i białych skarpetach. Twarz wykrzywiona grymasem bólu i przerażenia. Dostajemy od Was sprzeczne sygnały odnośnie okładowej pracy z katalogu X Aukcji – Nowe Pokolenie dla Kolekcjonerów; z jednej strony jesteście zaintrygowani, a z drugiej zaś zaniepokojeni. Kim jest dziewczyna z pracy Agaty Kus?...