Między niebem, piekłem i ziemią: VII Aukcja Sacrum Profanum
Jak sama nazwa wskazuje sfera sacrum dotyczy tego, co święte i duchowe, związane z różnorakimi obrzędami. Natomiast sfera profanum odpowiada temu, co ludzkie i świeckie. Aby połączyć te dwa obszary przygotowaliśmy specjalną aukcję, na której prezentowane prace oscylują wokół religijności przełamanej sprawami przyziemnymi. Już 8 listopada, tuż po Uroczystości Wszystkich Świętych, w Art in House odbędzie się już VII Aukcja Sacrum Profanum. Prace z katalogu wpadną w oko zarówno miłośnikom sztuki religijnej jak i zainteresowanym ukrytymi znaczeniami i symbolami. Na aukcji pojawi się też kilka prac, w których nad sacrum zdecydowanie przeważa profanum.
Bożena Sieczyńska, Wolność 1c, 2024, Akryl, Płótno, 119 cm x 79 cm
Współczesne ikony jako obrazy malowane na płótnie lub desce
Nie wszyscy wiedzą, że słowo ikona po grecku oznacza po prostu obraz. Jednak w kulturze wschodniego chrześcijaństwa przyjęło się stosowanie tego terminu tylko do obrazów namalowanych zgodnie z określonymi zasadami. Taki styl malarstwa dalej jest praktykowany przez wielu artystów, jednak często w nowoczesnej, odświeżonej formie. Na VII Aukcji Sacrum Profanum pojawi się wiele prac inspirowanych starodawnymi ikonami. Na obrazie wykonanym przez Annę Włodarczyk-Sętorek zobaczymy wizerunek Matki Boskiej w konwencji późnośredniowiecznej sztuki sakralnej. Mikołaj Malesza ukazał Matkę Boską z Dzieciątkiem w typie Eleusy, co oznacza „Miłosierna”, ale zdecydowanie lepiej pasuje tu rosyjskie słowo „Umilenje”, bo chodzi tu przede wszystkim o bliskość Matki z Dzieciątkiem. Z kolei Maryję w typie Hodegetrii, czyli „Wskazującej drogę” przedstawiła Krystyna Ruminkiewicz; jest to bardzo oficjalny typ ikonograficzny Madonny, która z powagą wskazuje na Jezusa, Syna Bożego. Ruminkiewicz, zachowując wszystkie najważniejsze cechy wizerunku, delikatnie zeszła z tonu: pozwoliła Matce Boskiej się uśmiechnąć, a małemu Chrystusowi trzymać zabawkę. Natomiast Malwina Wójcik w charakterystyczny dla ikonopisarstwa sposób przedstawiła Mandylion z obliczem Chrystusa.
Malwina Wójcik, Mandylion ikona, 2003, Szlagmetal, Tempera, Deska, 20 cm x 30 cm
Artysta Nierozpoznany, Św. Roch, XX w., Tempera, Deska, 30 cm x 20 cm
Agnieszka Korczak, Młody Dawid, 2024, szlagmetal, Tempera, Deska, 50 cm x 55 cm
Agnieszka Korczak, Zwiastowanie IV, 2023, Złoto, Tempera, Deska, 60 cm x 50 cm
Mikołaj Malesza, Matka Boska z ptaszkami, 2004, akryl, Płótno, 55 cm x 38 cm
Krystyna Ruminkiewicz, Dzieciątko z konikiem, 2024, Akryl, Olej, Płótno, 80 cm x 60 cm
Anna Włodarczyk-Sętorek, Matka Boska Bolesna (na wzór XV-wiecznego tryptyku), 1991, Technika własna, Szlagmetal, Deska, 60 cm x 46 cm
Ewa Jaworska, Archanioł Gabriel, 2024, złoto, Tempera, Deska, 53 cm x 19 cm
Obrazy malowane wyrazistymi kolorami – czyli nowoczesność na VII Aukcji Sacrum Profanum
Dzisiejsza sztuka również obfituje w wątki sakralne, często przełamane czymś zaskakującym, kontrowersyjnym, może nawet skandalicznym. W katalogu aukcji znajdziecie bardzo wiele obrazów, które skłonią Was do refleksji, ale z pewnością też dopasują się do nowoczesnego mieszkania. Na wielkoformatowym płótnie Wojciecha Brewki zobaczymy czaszkę, co na pewno nawiązuje do motywu vanitas, czyli marności, przemijania, ale całość rozweselona jest króliczymi uszami. Kamil Niewiński uraczy nas obrazem ukazującym półnagiego młodzieńca, dającego się skusić przekonującemu diabłu. Eugeniusz Gerlach ukazał Matkę Boską z Dzieciątkiem w typie Eleusy, jednak całość okraszona jest kolorowym, witrażowym stylem autora. Michał Cieślukowski przedstawił bardzo ciekawą pracę: tytułowe „Virgines Capitales” to motyw znany w historii sztuki, ukazujący męczennice z początków chrześcijaństwa. Autor ukazał jednak kobiece postaci, jak starożytne posągi okraszone pop-artowymi mocnymi barwami, głównie różem. Abstrakcją, o jakiej warto tu wspomnieć, jest obraz autorstwa Filipa Dawidowskiego; kompozycja przypomina oślepiające światło, a, jak wiadomo, jego symbolika zarówno w chrześcijaństwie jak i innych religiach jest bardzo bogata.
Eugeniusz Gerlach, Madonna z Dzieciątkiem, 2024, Akryl, Olej, Płótno, 80 cm x 60 cm
Filip Dawidowski, Sakral, 2024, Akryl, Płótno, 104 cm x 104 cm
Kamil Niewiński, Ogród Rozkoszy, 2024, Akryl, Płótno, 100 cm x 120 cm
Wojciech Brewka, Be happy (Playboy), 2017, Akryl, Płótno, 130 cm x 100 cm
Michał Cieślukowski, Virgines Capitales, 2024, Akryl, Płótno, 130 cm x 100 cm
Paweł Grabowski, Bez tytułu, 2024, Akryl, Płótno, 110 cm x 100 cm
Sakralne rzeźby z drewna, ceramiki, kamienia i metalu
Prace rzeźbiarskie, które prezentujemy w katalogu aukcji również oddają odpowiedni, często dwuznaczny klimat. Ceramiczny akt Marzeny Hettich-Uryszek informuje nas o sakralnym charakterze pracy za pomocą żywicznego krzyża wtopionego w tors. Mistyczny portret autorstwa Jacka Opały przedstawia tajemniczą kobietę, która mogłaby być potężną boginią. Aleksander Grzybek przekierował na aukcję aż 3 swoje malowane płaskorzeźby, które przedstawiają wyjątkowe cherubiny. Wit Bogusławski w charakterystycznym dla siebie syntetycznym i industrialnym stylu wyrzeźbił postać w promienistej aureoli. Jadwiga Bardyszewska ukazała dwa metalowe aniołki w zbliżeniu i uniesieniu, a Henryk Zegadło drewnianego Chrystusa Frasobliwego w stylu sztuki ludowej.
Artysta Nierozpoznany, Madonna, XX w., Drewno, 32 cm x 12 cm x 9 cm
Jadwiga Bardyszewska, W uniesieniu, 2024, Brąz, 33 cm x 29 cm x 6 cm
Mirosław Witas, Anioł, Kamień, 37 cm x 19 cm x 16 cm
Jacek Opała, Mistica, 2024, kamień, Ceramika, 75 cm x 62 cm x 30 cm
Aleksander Grzybek, Złote cherubiny (C+D+E), 2024, Drewno, 100 cm x 15 cm x 3 cm
Henryk Zegadło, Chrystus Frasobliwy z sową, XX w., Drewno, 36 cm x 21 cm x 14 cm
Marzena Hettich-Uryszek, Akt z krzyżem, 2024, Ceramika, 56 cm x 34 cm x 24 cm
Wit Bogusławski, Saytun, 2024, Metal, 245 cm x 49 cm x 38 cm
Motywy w sztuce sakralnej są nieskończone, a artyści do dziś bawią się nimi, łączą i cały czas poszerzają temat, nie dając nam się znudzić. Zapraszamy do odwiedzin domu aukcyjnego Art in House, wystawa przedaukcyjna VII Aukcji Sacrum Profanum jest już dostępna w naszej siedzibie przy Alejach Jerozolimskich 107 w Warszawie. Koniecznie przyjdźcie; gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Katarzyna Paleta, I pierwszy zatrąbił, 2024, Olej, Płótno, 100 cm x 100 cm
8 listopada 2024, 19:30 (piątek)
Art in House
Inne artykuły z tej kategorii
O Artystach Rynek sztuki
Klasyczne piękno – dzieła z XVII Aukcji Klasyków Współczesności
Zastanawialiście się może jak wyglądałyby współczesne obrazy w waszym wnętrzu? Czy dzieła artystów XX-wiecznych trafiają w wasze gusta? Bardziej interesuje was sztuka abstrakcyjna czy figuratywna? Znajdziecie odpowiedzi na wszystkie nurtujące was pytania w katalogu XVII Aukcji Klasyków Współczesności, który już jest dostępny na stronie domu aukcyjnego Art in House. Witold...
O Artystach Rynek sztuki
Dialog z Mistrzami. Twórczość Krystyny Ruminkiewicz
Alfons Mucha, Gustav Klimt czy Stanisław Wyspiański – hołd czołowym artystom secesji w swoim najnowszym malarskim cyklu oddaje Krystyna Ruminkiewicz. Artystka nawiązuje do dawnych kanonów piękna i estetyki, ale równocześnie przekształca je w coś nowoczesnego, unikalnego, opartego na współczesnej wrażliwości. Wystawę można oglądać w warszawskim Teatrze Kamienica (al. Solidarności 93)...
O Artystach Rynek sztuki
Marzyciele. Twórczość Joanny Szumskiej, Marcina Zalewskiego i Zbigniewa Burego
Marzyciele łamią zasady, ponieważ ich wyobraźnia nie zna granic. W ich umysłach kwitnie bogaty krajobraz możliwości, który pozwala wykraczać poza powszechnie przyjęte konwencje. Łamanie zasad jest dla nich formą ekspresji i ścieżką do odkrywania nowych horyzontów. Marzyciele – Joanna Szumska, Marcin Zalewski i Zbigniew Bury pozwolą nam przyjrzeć się nastrojowym...
O Artystach Rynek sztuki
Nieskończone inspiracje | 92. Aukcja Nowej Sztuki w Art in House
Trendów w dzisiejszej sztuce jest bardzo wiele, są one w stałej ewolucji, rozszerzają się, zmieniają lub kompletnie zanikają. To dzięki nieskończonej pomysłowości i dociekliwości artystów możemy wciąż raczyć się efektami ich twórczej, eksplorującej pracy, co szczególnie widać na aukcjach sztuki. Z pewnością zadowoli Was zestawienie prac w katalogu 92. Aukcji...