Obrazy Beksińskiego multimedialnie
W tym roku obchodzimy dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin polskiego artysty Zdzisława Beksińskiego. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się liczne wystawy galerii sztuki tego artysty. Jedną z nich jest ekspozycja multimedialna „HUMAN CONDITION. BEKSIŃSKI MULTIMEDIA EXHIBITION” w Muzeum Historycznym w Sanoku, zorganizowana razem z Fundacją Beksiński.

Galeria sztuki Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku.
Multimedialna galeria sztuki
W galerii sztuki polskiej Zdzisława Beksińskiego odbyć będzie można, jak zapewniają organizatorzy, jedyną w swoim rodzaju podróż poprzez twórczość artystyczną malarza, w której wybrane obrazy malowane artysty, wyświetlone na wielkoformatowych ekranach, połączono z muzyką, tworząc niezwykłą galerię sztuki polskiej mistrza Beksińskiego.
Oprócz tego na tę multimedialną galerię sztuki Zdzisława Beksińskiego składają się również obrazy w stereoskopii (3D). Dzięki wirtualnej rzeczywistości (VR) będzie można również wejść do wnętrza niektórych obrazów malowanych tego artysty.

Notre Dame na jednym z obrazów malowanych Beksińskiego z 1983 roku
Obrazy malowane mistrza Beksińskiego
Urodzony 24 lutego 1929 roku w Sanoku, Zdzisław Beksiński uczył się w gimnazjum i liceum w tym mieście, następnie zdał na studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej. Do Sanoka powrócił w 1955 roku. Najpierw zajmował się przede wszystkim pracą z aparatem fotograficznym. Galeria fotografii Beksińskiego pokazuje, iż był on innowacyjnym w formie przekazu i niezależnym artystą.
W tym samym czasie rzeźbi, rysuje, maluje. Zajmuje się dominującą wówczas w świecie abstrakcją, w Polsce będącą reakcją na narzucany w sztuce styl socrealistyczny. Wkrótce jednak z obrazów malowanych sanockiego artysty znika abstrakcja, a w jej miejsce pojawiają się ekspresyjne, mroczne, oniryczne obrazy malowane w nurcie sztuki figuratywnej, nazywane „okresem fantastycznym” w twórczości artysty. W tych obrazach malowanych pragnął zawrzeć treści ze swoich snów.
W 1964 roku w Warszawie Janusz Bogucki organizuje wystawę obrazów malowanych Zdzisława Beksińskiego w Starej Pomarańczarni. Ekspozycja galerii sztuki Beksińskiego była sporym sukcesem artystycznym. Bogucki organizuje malarzowi kolejną wystawę w 1972 r. pokazującą, że sanocki malarz całkowicie odcina się od awangardy, podążając własną, samotną ścieżką artystyczną. Jego obrazy malowane przedstawiały senne pejzaże i surrealistyczne, fantastyczne kompozycje. Wykraczały w swojej formie poza aktualne im trendy istniejące w polskiej galerii sztuki współczesnej. Taka postawa przyniosła artyście wielki sukces.
Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Zdzisław Beksiński kupuje kserokopiarkę, później przerzuca się na komputer, tworząc oryginalną galerię sztuki złożoną z grafiki komputerowej, kolaży i fotomontażu. To w nich rozwinął myśl zapoczątkowana w malarskim „okresie fantastycznym”.
Sanocki artysta większość życia spędził w Warszawie. Tutaj również, 21 lutego 2005 roku został zamordowany w swoim mieszkaniu. Po śmierci artysty jedynym spadkobiercą jego obrazów malowanych i innych prac, według woli malarza, zostało Muzeum Historyczne w Sanoku. Na znajdującą się w tej instytucji galerię sztuki współczesnej składa się kilka tysięcy obrazów malowanych na płótnie, galeria fotografii, grafiki, rysunki.
Galeria sztuki współczesnej: „Human condition”
Galeria sztuki Zdzisława Beksińskiego „HUMAN CONDITION. BEKSIŃSKI MULTIMEDIA EXHIBITION” w Muzeum Historycznym w Sanoku
Wystawa zostanie otwarta 9 sierpnia i potrwa do 31 sierpnia 2019 roku.
Muzeum Historyczne w Sanoku
ul. Zamkowa 2, 38-500 Sanok