Obrazy van Gogha: martwa natura
Od ostatniej wystawy Vincenta van Gogha w Niemczech minęło już 17 lat. Teraz prace mistrza holenderskiego można zobaczyć na dwóch wystawach: we Frankfurcie oraz w Poczdamie. W tym drugim mieście zobaczyć można galerię sztuki, w której zaprezentowano martwe natury van Gogha.

Martwe natury Vincenta van Gogha na wystawie w Poczdamie: „Wazon z makami” (1886)
Obrazy malowane mistrza: martwe natury
Martwe natury Vincenta van Gogha są prezentowane w poczdamskim Muzeum Barberini, znajdującym się w pałacu Fryderyka Wielkiego z lat 70. XVII wieku. To niezwykła ekspozycja, ponieważ wystawy twórczości van Gogha z reguły nie skupiają się wokół tematu martwej natury.
Zaskakujące jest to, że wystawa Barberini to jedna z nielicznych galerii sztuki tego autora, która skupia się na martwych naturach. Obejrzeć tu można 27 obrazów malowanych mistrza. Prace w tej galerii sztuki pokazane są chronologicznie: od mrocznych, typowo holenderskich przedstawień pochodzących z lat 1881–1886, po żywiołowo kolorowe obrazy malowane we Francji, z ostatniego okresu życia van Gogha (1886-1890).

Obrazy malowane van Gogha w Poczdamie.
Galeria sztuki artysty w Poczdamie rozpoczyna się zatem obrazami malowanymi w ciemnym, spokojnych barwach, a kończy prawdziwą eksplozją kolorów, tak charakterystyczną dla późnego okresu twórczości holenderskiego twórcy. Należy do nich między innymi „Wazon z makami” (1886), praca wypożyczona z Wadsworth Atheneum Museum of Art w Hartford, Connecticut (USA). Tę pracę uznano swego czasu za fałszywą, jednak na początku tego roku eksperci z Muzeum van Gogha w Amsterdamie postawili jednoznaczną diagnozę – obraz jest autorstwa holenderskiego mistrza. Galerię sztuki w Poczdamie zamyka obraz „Kwitnąca gałąź kasztanowca” z 1890 roku, który namalowany jest w żywych, jasnych i optymistycznych barwach. Aż trudno uwierzyć, że ten jeden z ostatnich obrazów malowanych artysty powstał kilka tygodni przed jego samobójczą śmiercią.