Okazyjne obrazy do wnętrz – III Aukcja „Sztuka Okazji”
Aukcje, które organizujemy w Polskim Centrum Olimpijskim są jedyne w swoim rodzaju i mamy nadzieję , że, tak, jak my czekacie na nie z niecierpliwością. Nie martwcie się – już 22 marca 2024 roku odbędzie się III Aukcja „Sztuka Okazji”, na którą mamy przyjemność zaprosić Was do Centrum Olimpijskiego! Jej oferta zawiera aż 70 niepowtarzalnych prac; z pewnością zachwycicie się energią bijącą od obrazów oraz wyjątkową i wykwintną formą rzeźb.
Obrazy na płótnie na III Aukcji „Sztuka Okazji”
Na samym początku katalogu spotkacie się z barwnymi obrazami wykonanymi przez naszych znamienitych i utalentowanych artystów. Wojciech Brewka zaprezentuje misia w nieco street artowym wydaniu, Agnieszka Zabrodzka zaprosi nas na spokojny spacer w leśnej ciszy, Adam Wątor zmotywuje do refleksji i zajrzenia w głąb siebie, a Igor Volosnikov ukaże obraz w konwencji morskiego realizmu magicznego, świadczący o niesamowitej wyobraźni malarza.
Wojciech Brewka, ZabawNIE, 2023
Agnieszka Zabrodzka, Bez tytułu, 2o23
Adam Wątor, Spojrzenie w przyszłość 2, 2022
Igor Volosnikov, Siren, 2023
Współczesne malarstwo portretowe
Spodziewajcie się nietuzinkowych przedstawień portretowych. Krystyna Ruminkiewicz uraczy nas półaktem w neorenesansowym stylu. Joanna Drzewiecka-Popis ucieszy nas wesołym portretem dziecięcym. Marcin Maciejowski ukaże aż cztery rysunkowe wizerunki osób związanych z kulturą. Anna Halarewicz namalowała akwarelą minimalistyczną kobiecą twarz, w której możemy dopatrywać się natłoku myśli.
Krystyna Ruminkiewicz, Półakt z cyklu Współczesny renesans, 2021
Joanna Drzewiecka-Popis, A kuku!, 2023,
Anna Halarewicz, Bez tytułu, 2018
Marcin Maciejowski, Portrety Rypson, Zielińska, Chłopecki, Bolecki, 2010
Architektoniczne rozwiązania wymalowane farbami
Będą na Was oczekiwać także prace obrazujące architekturę. Adam Swoboda zaprezentuje surrealistyczną wyspę z wrośniętym w nią hotelem, zbudowanym z muru pruskiego. Obraz Joanny Czajkowskiej z niemal hiperrealistyczną dokładnością oddaje widok witryn sklepowych i kamienic. Charakterystycznie dla swojej twórczości Edward Dwurnik ukazał warszawską starówkę z lotu ptaka. Z kolei Małgorzata Rukszan przedstawi nokturnową wedutę.
Adam Swoboda, Heart of the Ocean Hotel, 2017
Joanna Czajkowska, Nikt nie widzi martwego gołębia, 2018
Edward Dwurnik, Warszawa, Kolumna Zygmunta, 2005
Małgorzata Rukszan, Nocą, 2023
Rzeźby – ceramika, stal, brąz czy marmur?
Zgromadziliśmy na tę aukcję aż 7 prac rzeźbiarskich, każda z nich reprezentuje rozpoznawalny styl każdego z artystów. Wśród nich m.in. kobiecy akt, celowo fragmentaryczny, autorstwa Adama Kołakowskiego, symboliczne przedstawienie zaszufladkowania, wykonane przez Arka Szweda, a także nieco kosmiczny korpus wykonany z ceramiki, którego autorem jest Roland Kościółek.
Adam Kołakowski, Loca, 2021
Arek Szwed, Zaszufladkowany, 2024
Roland Kościółek, Lady Sky, 2022
Przestrzeń domowa, czyli to, co lubimy w martwych naturach
Wspomnijmy jeszcze o trzech martwych naturach, które ukażą się na aukcji. Michał Ostaniewicz wyciął kawałek słodkiej codzienności; ten obraz sprawia, że przypominamy sobie same dobre chwile, a uśmiech sam pojawia się na twarzy. Nie do końca martwą naturę namalowała artystka Neli Lukashyk. Na płótnie zobaczymy kotka kryjącego się za wazonem, którego celem z pewnością jest upolowanie niczego nieświadomej rybki. Ostatnia praca to studium kwiatów, które, w nawiązaniu do sztuki barokowej, zaczynają już przekwitać i opadać, co niesie za sobą wiele alegorycznych znaczeń.
Michał Ostaniewicz, Martwa natura na zielonym stole, 2017
Neli Lukashyk, Wrześniowy poranek, 2023
Artysta Nierozpoznany, Martwa natura z różami i stokrotkami, XX w.
Gdzie? No pewnie, że w Centrum Olimpijskim!
Koniecznie obejrzyjcie prace na żywo – wystawa przedaukcyjna III Aukcji „Sztuka Okazji” będzie dostępna już od 18 marca w zachwycającym gmachu Centrum Olimpijskiego przy Wybrzeżu Gdyńskim 4 w Warszawie.