Olbiński: plakaty mistrza ponownie w Pałacu Sztuki
We wrześniu po raz drugi w tym roku, w krakowskim Pałacu Sztuki można oglądać galerię sztuki słynnego na całym świecie polskiego artysty Rafała Olbińskiego. Ekspozycja będzie czynna do 29 września 2019 roku.

Rafał Olbiński, znany na całym świecie polski artysta.
Rafał Olbiński w Pałacu Sztuki w Krakowie
Informowaliśmy już, że wystawę Rafała Olbińskiego przygotował warszawski Służewski Dom Kultury – ta ekspozycja plenerowa potrwa do końca września.
Dzieła Rafał Olbińskiego można teraz zobaczyć także w Pałacu Sztuki w Krakowie. Ta galeria sztuki słynnego malarza i rysownika będzie czynna do 29 września 2019 roku.
Rafał Olbiński urodził się w Polsce, a dokładnie w Kielcach w 1943 roku. Studiował w Polsce na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 wyjechał na stałe do USA i bardzo szybko stał się uznanym grafikiem, plakacistą, malarzem. Za swoją działalność artystyczną otrzymał w sumie ponad 150 nagród, takich jak na przykład złote oraz srebrne medale od Klubu Dyrektorów Artystycznych Nowego Jorku, czy medale od Towarzystwa Ilustratorów w dwóch miastach: Nowym Jorku oraz Los Angeles. W latach osiemdziesiątych Rafał Olbiński wykładał również na filadelfijskim Uniwersytecie Temple, następnie w nowojorskiej Szkole Sztuk Wizualnych.

Galeria sztuki Rafała Olbińskiego otwarta do 29 września w krakowskim Pałacu Sztuki.
Rafał Olbiński: uznany na świecie artysta
Polski artysta Rafał Olbiński jest również laureatem międzynarodowego Oskara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku (paryskie Prox Savignac, 1994 r.). Rok później wygrał konkurs pod tytułem „Nowy Jork stolicą świata”, a w 1996 roku dostał nagrodę przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepsze dzieło roku.
W tym samym roku Amerykańska Agencja Informacyjna zleciła Rafałowi Olbińskiemu wykonanie plakatu na 25. rocznice obchodów Dnia Ziemi, a w 2000 włodarze nowojorscy poprosili go o przygotowanie dzieła na 30-lecie Dnia Ziemi. W późniejszych latach prace Rafała Olbińskiego razem z dziełami takich artystów jak Andy Warhol, Roy Lichtenstein czy Keith Haring, pokazywane były w nowojorskim Grand Central Terminal w ramach corocznego święta Ziemi.

Jedna z infografik Rafała Olbińskiego sprzedana w galerii online Domu Aukcyjnego Art in House.
Kolejne ważne wydarzenia w karierze artystycznej Rafała Olbińskiego to berlińska wystawa retrospektywna „Sztuka na przełomie wieku: (2001 r.), nagroda Divina Giulia za wybitny wkład w sztukę współczesną (Fondi we Włoszech, 2002 r.), wykonanie debiutanckiej scenografii do Don Giovanniego Mozarta, wystawianej w Operze Filadelfijskiej, ekspozycja dzieł Rafała Olbińskiego „Sztuka z przesłaniem moralnym” w Instytucie Goethego w Hamburgu, czy prezentacja galerii sztuki Rafała Olbińskiego na Art Expo China w Pekinie w 2014 roku.
Rafał Olbiński jest autorem bardzo wszechstronnej galerii sztuki. Składają się na nią plakaty, grafiki, obrazy malowane, ale też murale i ponad 100 okładek do płyt z muzyką, jakie powstały w serii Opera D`Oro wydanej przez Allegro-Music.
Polski artysta Rafał Olbiński otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za swoje wyjątkowe osiągnięcia artystyczne oraz złoty medal „Gloria Artis”: najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do tego w 2013 roku Rafał Olbiński dostał odznaczenie „Wybitny Polak” w konkursie Teraz Polska.
Galeria sztuki Rafała Olbińskiego jest wyjątkowo bogata, wszechstronna, a jego prace znajdują się w wielu kolekcjach na całym świecie – zarówno w tych prywatnych, jak i zinstytucjonalizowanych: Suntory Museum w Osace, The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie.
Senne wizje i poetyckie obrazy malowane Rafała Olbińskiego mają wiele z klimatu surrealizmu i malarskiego oniryzmu. W tematyce swoich dzieł najchętniej sięga po człowieka, umiejscawiając go w różnych, często odrealnionych konstelacjach. Często maluje i rysuje wizerunki kobiet.