36x Rembrandt na Zamku Królewskim
„36 x Rembrandt” jest galerią 36 obrazów, rysunków i grafik, zorganizowaną na Zamku Królewskim (Warszawa) z okazji światowych obchodów 350-lecia śmierci najsłynniejszego holenderskiego artysty – Rembrandta Harmenszoona van Rijna. Ta galeria obrazów będzie czynna od 5 października do 3 listopada 2019 roku.
Genialne obrazy olejne na płótnie, rysunki i grafiki
W piątek 4 października 2019 roku, dokładnie w dniu 350. rocznicy śmierci holenderskiego mistrza pędzla, stołeczny Zamek Królewski otworzy oficjalnie galerię obrazów olejnych, rysunków i grafik Rembrandta (1606–1669) zatytułowaną „36 x Rembrandt”. Instytucja chce w ten wyjątkowy sposób upamiętnić rocznicę śmierci wspaniałego malarza. Wśród zaprezentowanych prac zobaczyć będzie można dwa obrazy olejne na płótnie należące do polskiej kolekcji Zamku Królewskiego.
Oprócz tego, na wystawie zaprezentowane zostaną wyjątkowe grafiki i rysunki holenderskiego mistrza, pochodzące z PAU w Krakowie (Polska Akademia Umiejętności) oraz Gabinetu Rycin BUW w Warszawie. Zobaczyć na nich można przedstawienia postaci, liczne autoportrety, które budują interesujący kontekst dla dzieł malarskich – obrazów olejnych malowanych na płótnie.
Obrazy olejne Rembrandta w kolekcji Zamku Królewskiego (Warszawa)
Zamek Królewski w Warszawie świętuje w tym roku nie tylko Rok Rembrandta, ale również 25-lecie otrzymania wyjątkowego daru: dwóch obrazów olejnych Rembrandta – „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”, podarowanych przez prof. Karolinę Lanckorońską. Te niezwykłe obrazy olejne Rembrandta były na przestrzeni wieków niezwykle popularne, a świadczy o tym bogata kolekcja ich powtórzeń wykonywanych w rozmaitych technikach. Te niezwykłe kopie zostaną pokazane zaraz obok dzieł oryginalnych. Dzięki temu będzie można z bliska ocenić poziom malarski kopistów obrazów olejnych słynnego Holendra.
Kuratorki wystawy: Alicja Jakubowska, Magdalena Królikiewicz.
Historia dwóch wyjątkowych obrazów olejnych mistrza
Dwa obrazy olejne Rembrandta, o których była wcześniej mowa, trafiły do Polski dzięki królowi Stanisławowi Augustowi, który nabył je w 1777 roku od córki poprzedniego właściciela i umieścił ją w swojej kolekcji znajdującej się w Galerii Obrazów na parterze łazienkowskiego pałacu. W 1798 roku, po śmierci Stanisława Augusta obraz trafił do rąk Józefa Poniatowskiego, a kilkanaście lat później do jego siostry, Marii Teresy z Poniatowskich Tyszkiewiczowej. Już w 1815 roku trafiły do Kazimierza Rzewuskiego, który zabrał te dwa obrazy olejne mistrza do Wiednia. Dwa obrazy olejne otrzymała w spadku jego córka Ludwika, po mężu Lanckorońska. Byli oni dziadkami wielkiego znawcy sztuki oraz kolekcjonera, Karola Lanckorońskiego. Pod koniec dziewiętnastego wieku postawił on w stolicy Austrii pałac, w którym umieścił swoją kolekcję sztuki, w tym dwa obrazy olejne na płótnie Rembrandta. Galerię obrazów i innych dzieł udostępnił dla publiczności. Kiedy kolekcjoner zmarł, ich właścicielami stały się jego dzieci: Karolina, Adelajda i Antoni.
Jesienią 1939 roku cała kolekcja Karola Lanckorońskiego znalazła się w rękach niemieckich nazistów. W 1943 roku zabrano je z Wiednia, a rok później odnaleziono je w Altaussee, gdzie gestapowcy zbierali po kryjomu skradzione dzieła sztuki. Tuż po zakończeniu wojny do tej składnicy obrazów olejnych i innych dzieł sztuki trafili Amerykanie. Dzieła przeniesiono do Monachium, a później z powrotem do Austrii. Dwa obrazy olejne na płótnie Rembrandta znalazły się w rękach Antoniego Lanckorońskiego w 1947 roku. Trzy lata później znalazły się w szwajcarskim sejfie. Jesienią 1994 roku prof. Karolina Lanckorońska, ostatnia z rodziny, oddała dzieła sztuki z rodzinnej kolekcji w darze dla narodu Polskiego. Wśród nich były również dwa obrazy olejne holenderskiego mistrza pędzla.
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Na planecie Obok. Emilia Waszak i Piotr Banaszkiewicz
„Wszystkie te historie znacie. Ale dziś mam – daję słowo – bajkę dla was całkiem nową” zapowiadał Jan Brzechwa w jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł „Brzechwa dzieciom”. Nie tylko dzieciom, ale i dorosłym dedykowana jest wystawa Emilii Waszak i Piotra Banaszkiewicza „Na planecie Obok”. W tę niezwykłą, bajkową podróż zapraszamy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Inspiracje sztuką sprzed wieków | II Aukcja „Śladami Dawnych Mistrzów”
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na II Aukcję „Śladem Dawnych Mistrzów”, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w domu aukcyjnym Art in House. To wyjątkowe wydarzenie jest hołdem dla tradycji sztuki dawnych epok, a jednocześnie okazją do odkrywania jej współczesnych interpretacji. Prezentowane na aukcji dzieła to starannie wyselekcjonowane prace artystów,...
-
O Artystach Rynek sztuki
Infinity of Space. Karolina Zwoniarska, Jacek Zwoniarski i Marek Zając
Przestrzeń — fizyczna, metaforyczna, emocjonalna — jest spoiwem łączącym twórczość trojga artystów, których prace prezentowane są na wystawie „Infinity of Space”. Obrazy Karoliny Zwoniarskiej i Marka Zająca oraz rzeźby Jacka Zwoniarskiego eksplorują pojęcie przestrzeni, a zarazem redefiniują jej granice i charakter. Zapraszamy na wystawę do Galerii -1 (ul. Wybrzeże Gdyńskie...
-
O Artystach Rynek sztuki
Bożonarodzeniowe historie – Aukcja „Opowieści Domowego Zacisza”
W tegorocznym grudniu do Art in House oprócz Świętego Mikołaja zawita także niezwykle kameralna aukcja. Mowa o Aukcji „Opowieści Domowego Zacisza”, z której prace malarskie i rzeźbiarskie zachęcą Was do zaparzenia sobie zimowej herbaty, otulenia się kocykiem przy rozpalonym kominku i cieszenia się towarzystwem bliskich i klimatem Bożego Narodzenia. Zachęcamy...