Trzy obrazy Zofii Stryjeńskiej w Zakopanem
Wystawa trzech obrazów malowanych Zofii Stryjeńskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie odbywa się w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem. W ofercie galerii internetowej Domu Aukcyjnego Art in House znajdą Państwo prace wykonane techniką pochoir, kolorowane gwaszem.
Zofia Stryjeńska urodziła się w Krakowie, żyła w latach 1891–1976. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła od edukacji w Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej (1909) w rodzinnym mieście – uczelnia była odpowiednikiem Akademii Sztuk Pięknych, która w tamtych czasach dostępna była tylko dla mężczyzn. Następnie przez rok uczyła się na akademii monachijskiej, używając dokumentów brata oraz męskiego stroju.
Jest obecnie najbardziej znaną polską artystką sztuk wizualnych okresu dwudziestolecia międzywojennego. Stało się to dzięki niezwykle wszechstronnej twórczości tej artystki oraz nietypowemu, jak na jej czasy, wielokrotnemu powielaniu prac (między innymi techniką „pochoir”), wydanym wyjątkowym albumom, szkolnym tablicom, kartkom pocztowym, plakatom reklamowym czy opakowaniom zaprojektowanym dla Wedla. W ten sposób twórczość Zofii Stryjeńskiej utrwaliła się na dobre w świadomości masowego odbiorcy. Wielkim sukcesem artystki było również udekorowanie jej obrazami malowanymi przestrzeni Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Artystycznego w Paryżu w 1925 roku. Otrzymała ona wtedy nagrodę Grand Prix w aż czterech kategoriach – ilustracje, malarstwo, tkaniny oraz plakat. Oprócz tego uzyskała tam diplôme d’honneur w dziale zabawkarskim. Z=Żeby tego było mało – odznaczono ją Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej.
Zofia Stryjeńska tworzyła swoje obrazy malowane głównie na papierze, stosując farby wodne. Przez taką technikę, czasem trudno odróżnić samodzielne dzieła tej artystki od powielanych prac o charakterze ilustracyjnym. Tematyka jej prac to przede wszystkim ludzie, a dzięki pobytowi w Monachium jej zainteresowania zaczęły dotyczyć zagadnień tańca, baletu. Charakterystyczne dla malarki przedstawienia tańczących korowodów, par i samodzielnych postaci do dziś stanowią o sile oddziaływania tych prac.
Najbardziej znaczące obrazy malowane Zofii Stryjeńskiej uległy – często całkowitemu – zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej. Z tego powodu o twórczości artystki zapomniano na wiele lat. Cztery ogromne obrazy malowane artystki, pokazywane w pawilonie paryskim, pocięto na kawałki. Znajdują się teraz w wielu zbiorach na całym świecie.
Po drugiej wojnie światowej artystka mieszkała poza Polską, głównie w Genewie i Paryżu. Tam też została pochowana.
Obrazy malowane Zofii Stryjeńskiej, które prezentowane są obecnie w Zakopanem, to prace sztalugowe tej malarki, pochodzące z połowy lat trzydziestych ubiegłego wieku. Są niezwykłe, ponieważ nie powielają stosowanych w sposób charakterystyczny dla artystki schematów kompozycyjnych widocznych na jej innych obrazach malowanych. Wystawa potrwa do 30 września 2020 roku.
Dzieła Zofii Stryjeńskiej w galerii internetowej Domu Aukcyjnego Art in House
W ofercie galerii internetowej Art in House znajdą Państwo prace Zofii Stryjeńskiej wykonane w technice pochoir, podmalowane gwaszem. Są to tablice przedstawiające postacie w polskich strojach ludowych, charakterystyczne dla tej malarki. Z pewnością będą wyjątkową ozdobą dla każdego domu czy biura.
Zobacz prace Zofii Stryjeńskiej w galerii internetowej Art in House
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Na planecie Obok. Emilia Waszak i Piotr Banaszkiewicz
„Wszystkie te historie znacie. Ale dziś mam – daję słowo – bajkę dla was całkiem nową” zapowiadał Jan Brzechwa w jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł „Brzechwa dzieciom”. Nie tylko dzieciom, ale i dorosłym dedykowana jest wystawa Emilii Waszak i Piotra Banaszkiewicza „Na planecie Obok”. W tę niezwykłą, bajkową podróż zapraszamy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Inspiracje sztuką sprzed wieków | II Aukcja „Śladami Dawnych Mistrzów”
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na II Aukcję „Śladem Dawnych Mistrzów”, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w domu aukcyjnym Art in House. To wyjątkowe wydarzenie jest hołdem dla tradycji sztuki dawnych epok, a jednocześnie okazją do odkrywania jej współczesnych interpretacji. Prezentowane na aukcji dzieła to starannie wyselekcjonowane prace artystów,...
-
O Artystach Rynek sztuki
Infinity of Space. Karolina Zwoniarska, Jacek Zwoniarski i Marek Zając
Przestrzeń — fizyczna, metaforyczna, emocjonalna — jest spoiwem łączącym twórczość trojga artystów, których prace prezentowane są na wystawie „Infinity of Space”. Obrazy Karoliny Zwoniarskiej i Marka Zająca oraz rzeźby Jacka Zwoniarskiego eksplorują pojęcie przestrzeni, a zarazem redefiniują jej granice i charakter. Zapraszamy na wystawę do Galerii -1 (ul. Wybrzeże Gdyńskie...
-
O Artystach Rynek sztuki
Bożonarodzeniowe historie – Aukcja „Opowieści Domowego Zacisza”
W tegorocznym grudniu do Art in House oprócz Świętego Mikołaja zawita także niezwykle kameralna aukcja. Mowa o Aukcji „Opowieści Domowego Zacisza”, z której prace malarskie i rzeźbiarskie zachęcą Was do zaparzenia sobie zimowej herbaty, otulenia się kocykiem przy rozpalonym kominku i cieszenia się towarzystwem bliskich i klimatem Bożego Narodzenia. Zachęcamy...