Twórczość Szymona Czechowicza w MN w Krakowie
Polecamy galerię sztuki Szymona Czechowicza, którą będzie można obejrzeć w Muzeum Narodowym w Krakowie od 8 maja do 6 września 2020 roku.
Twórczość Szymona Czechowicza, polskiego artysty epoki baroku, nigdy jeszcze nie była tematem osobnej galerii sztuki. Ogromna, przekrojowa prezentacja jego dorobku, a więc ponad dwieście obrazów malowanych i rysunków — to wyjątkowa okazja do bliższego zapoznania się z twórczością tego artysty.
Szymon Czechowicz urodził się 22 lipca 1689 roku w Krakowie, a zmarł w Warszawie 21 lipca 1775 roku. Pochodził z rodziny złotników. W 1711 roku rozpoczął edukację artystyczną na Akademii Świętego Łukasza w Rzymie, dzięki wsparciu Franciszka Maksymiliana Ossolińskiego. W 1716 uzyskał nagrodę Akademii, a w 1731 roku wrócił do Polski.
Był malarzem, który przede wszystkim tworzył galerię malarstwa religijnego, jak również przedstawienia hetmanów wielkich: Klemensa Branickiego i Wacława Rzewuskiego, czy wojewody sandomierskiego Jana Tarło.
Galeria malarstwa barokowego
W epoce baroku stolicą sztuki był Rzym, a artyści zjeżdżali się do tego miasta z całej Europy. Spotykali się w znanej Akademii św. Łukasza, gdzie rozwijali swoje talenty artystyczne. Szymon Czechowicz był jednym z nielicznych Polaków, którzy tu trafili. W tamtych czasach galerie malarstwa artystów barokowych odznaczały się klasyczną stylizacją form, jak również monumentalizmem. Byli to artyści biegli w rysunku i doborze kolorystyki, a także umiejętności komponowania rozbudowanych scen rodzajowych, w których świat ziemski przenika się ze światem niebios.
Szymon Czechowicz mieszkał w Rzymie przez około dwadzieścia lat. Kiedy w 1730 roku powrócił do Polski, był już dojrzałym malarzem. Do końca swoich dni pozostał wierny barokowej stylistyce. W kraju szybko zyskał sławę, ponieważ w jego epoce nikt nie mógł mu dorównać warsztatowo. Galerię sztuki tego artysty szybko wykupowali biskupi, zakony oraz możnowładcy z całej Polski. Wiele z jego obrazów malowanych niestety przepadło, jednak sporo z jego prac zachowało się, dzięki czemu możliwa jest przygotowywana obecnie w Krakowie galeria malarstwa Czechowicza.
Obrazy malarza, które zobaczymy w tej galerii malarstwa barokowego, pochodzą z wielu zakątków świata – sprowadzone zostaną z bardzo wielu muzeów i kościołów polskich, litewskich, francuskich, amerykańskich, ukraińskich oraz tureckich. Większość z nich nigdy nie gościła na muzealnych salonach.
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Na planecie Obok. Emilia Waszak i Piotr Banaszkiewicz
„Wszystkie te historie znacie. Ale dziś mam – daję słowo – bajkę dla was całkiem nową” zapowiadał Jan Brzechwa w jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł „Brzechwa dzieciom”. Nie tylko dzieciom, ale i dorosłym dedykowana jest wystawa Emilii Waszak i Piotra Banaszkiewicza „Na planecie Obok”. W tę niezwykłą, bajkową podróż zapraszamy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Inspiracje sztuką sprzed wieków | II Aukcja „Śladami Dawnych Mistrzów”
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na II Aukcję „Śladem Dawnych Mistrzów”, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w domu aukcyjnym Art in House. To wyjątkowe wydarzenie jest hołdem dla tradycji sztuki dawnych epok, a jednocześnie okazją do odkrywania jej współczesnych interpretacji. Prezentowane na aukcji dzieła to starannie wyselekcjonowane prace artystów,...
-
O Artystach Rynek sztuki
Infinity of Space. Karolina Zwoniarska, Jacek Zwoniarski i Marek Zając
Przestrzeń — fizyczna, metaforyczna, emocjonalna — jest spoiwem łączącym twórczość trojga artystów, których prace prezentowane są na wystawie „Infinity of Space”. Obrazy Karoliny Zwoniarskiej i Marka Zająca oraz rzeźby Jacka Zwoniarskiego eksplorują pojęcie przestrzeni, a zarazem redefiniują jej granice i charakter. Zapraszamy na wystawę do Galerii -1 (ul. Wybrzeże Gdyńskie...
-
O Artystach Rynek sztuki
Bożonarodzeniowe historie – Aukcja „Opowieści Domowego Zacisza”
W tegorocznym grudniu do Art in House oprócz Świętego Mikołaja zawita także niezwykle kameralna aukcja. Mowa o Aukcji „Opowieści Domowego Zacisza”, z której prace malarskie i rzeźbiarskie zachęcą Was do zaparzenia sobie zimowej herbaty, otulenia się kocykiem przy rozpalonym kominku i cieszenia się towarzystwem bliskich i klimatem Bożego Narodzenia. Zachęcamy...