Wielkie odkrycie: obrazy naskalne znalezione w Kolumbii
W amazońskim lesie deszczowym naukowcy odkryli tysiące rysunków naskalnych przedstawiających wielkie zwierzęta z epoki lodowcowej, takie jak mastodonty. Zgodnie z komunikatem prasowym, jaki podali badacze z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii, obrazy te zostały prawdopodobnie wykonane 11 800-12 600 lat temu.
Znajdująca się w Serranía La Lindos na terenie dzisiejszej Kolumbii sztuka naskalna pokazuje, jak najwcześniejsi mieszkańcy tego obszaru współistnieli z bogatą fauną epoki lodowcowej. Te rysunki naskalne są rozmieszczone na trzech różnych masywach skalnych, z których największy, znany jako Cerro Azul, zawiera 12 większych obrazów i tysiące pojedynczych piktogramów. Na rysunkach naskalnych zobaczyć można coś, co wygląda jak gigantyczne leniwce, mastodonty czy wielbłądowate. Inne przedstawienia ukazują zwierzęta takie jak nietoperze, aligatory, małpy czy żółwie. W czasie, gdy powstawały te dzieła, Amazonka zmieniała się z mozaiki sawann, lasów tropikalnych i ciernistych zarośli w szeroki liściasty las tropikalny, jaki znamy dzisiaj.
„To naprawdę niesamowite obrazy, stworzone przez najwcześniejszych mieszkańców zachodniej Amazonii” – powiedział Mark Robinson, archeolog z Uniwersytetu w Exeter. Jak tłumaczył dalej, obrazy te dają nam niezwykły wgląd w życie ówczesnej społeczności, otoczonej olbrzymimi zwierzętami.
Wykonane przy pomocy czerwonych pigmentów obrazy stanowią jedną z największych i najstarszych kolekcji sztuki naskalnej, jaką odkryto w Ameryce Południowej. Eksperci uważają, że autorzy tych malunków użyli prawdopodobnie ognia do złuszczenia skał i przygotowania płaskich powierzchni do malowania. Rysunki świetnie się zachowały, ponieważ są chronione przez zwisającą skałę. Dzięki temu są w lepszym stanie niż inne znalezione w Amazonii dzieła tego rodzaju. Niektóre z nich zostały namalowane bardzo wysoko.
Naskalne obrazy z Kolumbii stworzyli prawdopodobnie myśliwi-zbieracze, którzy żywili się przede wszystkim owocami, jak również łowili w pobliskiej rzece piranie i aligatory. Kości oraz resztki roślin wskazują również, że spożywali węże, żaby, pancerniki i gryzonie. Badacze biorący udział w projekcie pracują nad ustaleniem, kiedy dokładnie ci ludzie osiedlili się w Amazonii i jak ich obecność wpłynęła na różnorodność biologiczną regionu.
Jak powiedział CNN profesor archeologii z Exeter, José Iriarte, odkrycia są początkowym etapem projektu, który będzie trwał pięć lat.
Jednym z najważniejszych i podstawowych celów jest udokumentowanie całej sztuki naskalnej w okolicy i ustalenie, jakie inne zwierzęta są na nich przedstawione: „Jest prawdopodobne, że sztuka była potężną częścią kultury i sposobem na budowanie więzi społecznych. A widoczny poziom obserwacji przyrody jest niesamowity„.
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...
-
O Artystach Rynek sztuki
Body & Emotions. Wystawa twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej
(…) nasz zewnętrzny wygląd, cechy charakterystyczne, po których się nas poznaje, to po prostu dziecięca zabawka dla oka. Pod nimi wszystko jest ciemne, skłębione, nie do zgłębienia; znacie nas tylko z tego, że od czasu do czasu wypływamy na powierzchnię. (…) Virginia Woolf „Do latarni morskiej” Światło, które przenika...