Wystawa 20-lecia międzywojennego
Czas dwudziestolecia międzywojennego był dla polskiej sztuki okresem sporego ożywienia – powstawały nowe stowarzyszenia artystyczne, komitety, różnorakie manifesty i deklaracje, jak również programy twórcze. Przysłużyło się to powstaniu niezwykłej galerii sztuki tego okresu. Twórcy tamtych czasów brali aktywny udział w światowym życiu artystycznym. Wystawa czynna od 15 grudnia 2019 do 15 marca 2020 roku.

Galeria sztuki 20-lecia międzywojennego w Polsce – wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Galeria sztuki polskiej: w stronę tradycji
Galeria sztuki „Sztuka w dwudziestoleciu międzywojennym. W stronę tradycji” jest prezentacją działalności artystycznej i rzemieślniczej polskich twórców tamtych czasów, którzy poruszali się w swoich poszukiwaniach poza szeroko rozumianą awangardą. Artyści ci kontynuowali tradycję Młodej Polski, szukali inspiracji w dawnych stylistykach, nawiązywali również do estetyki międzynarodowej okresu międzywojnia. Jednocześnie stworzyli oni swój własny styl, oryginalny przez czerpanie z dziedzictwa kulturowego i sztuki ludowej.

Leopold Gottlieb, „Kobiety i tulipan” – galeria sztuki międzywojnia w Gdańsku.
Wśród ukazanych twórców zobaczymy formistów, którzy bazowali na swoich obrazach malowanych na dokonaniach ekspresjonistów oraz kubistów. Wśród nich znaleźli się tacy twórcy jak Witkacy, Tytus Czyżewski, Tymon Niesiołowski czy Jan Hrynkowski. Z kolei Leopold Gottlieb, Tadeusz Pruszkowski i kilku innych będą reprezentować stowarzyszenie artystyczne „Rytm”. Zofia Stryjeńska i Wacław Wąsowicz ukażą inspiracje folklorem i sztuką narodową. Polski styl art déco ujrzymy w galerii sztuki Tamary Łempickiej, a antyczną tradycję ujętą w ducha nowych czasów u Janiny Bobińskiej-Paszkowskiej i Eugeniusza Żaka. Oprócz tego poznamy też twórców inspirujących się ówczesną sztuką paryską – będą to artyści tacy jak: Józef Czapski, Jan Cybis, Tadeusz Makowski czy Mojżesz Kisling.

Obrazy malowane Tamary Łempickiej na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
W tej wyjątkowej galerii sztuki nie zabraknie również rzeźb Henryka Kuny, Augusta Zamoyskiego, Henryka Wiercińskiego oraz Xawerego Dunikowskiego. Oprócz tego ujrzymy w tej galerii sztuki również krajowe rzemiosło artystyczne, które w tamtych czasach wyniesione było do rangi sztuki. Nawiązujący do polskiego artyści, których prace rękodzielnicze pojawią się w tej galerii sztuki, to m.in. Julia Kielowa, Wanda Kossecka i Zofia Kodis-Freyer.
Ponad 150 obiektów sztuki (rzeźby i obrazy malowane) i rzemiosła artystycznego prezentowanych na wystawie pochodzić będzie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Gdańska oraz z kolekcji i zbiorów prywatnych.

W tej galerii sztuki zobaczymy między innymi obrazy malowane Tymona Niesiołowskiego.