Wystawa Alfonsa Muchy w Pekinie
Sztuka europejska w Chinach! Jesienią tego roku w Pekinie zostanie otwarta galeria sztuki pioniera stylu Art Nouveau – czeskiego artysty Alfonsa Muchy. Wystawa w Narodowym Centrum Sztuk Performatywnych (NCPA) potrwa od 18 października do 8 grudnia.

Galeria sztuki Alfonsa Muchy w Pekinie – niezwykła, bogata wystawa twórczości pioniera Art Nouveau.
Alfons Mucha: obrazy olejne i nie tylko
W galerii sztuki Muchy zebrano w sumie 244 eksponaty, a wśród nich: obrazy olejne na płótnie, fotografie, szkice i ilustracje książkowe, plakaty, ale również odzież, meble, biżuterię, ceramikę i wyroby szklane – wszystko zaprojektowane przez znanego artystę secesyjnego.

Alfons Mucha, twórca wyjątkowej galerii sztuki współczesnej.
Alfons Mucha żył w latach 1860-1939 roku, zmarł kilka tygodni po tym, jak niemieckie wojska wkroczyły do Pragi. Jest bardzo znany w swoim kraju i to nie bez powodu – zaprojektował m.in. godło państwowe Czechosłowacji, jak również pierwsze banknoty oraz znaczki pocztowe. Przez kilka lat żył i tworzył w Paryżu, jednak większość życia spędził w swoim kraju.

„Job” – galeria sztuki Alfonsa Muchy.
Był jednym z głównych twórców (obok malarzy takich jak wiedeński artysta Gustav Klimt) globalnego ruchu w malarstwie – Art Nouveau, inaczej nazywanego secesją. Secesja była stylem malarskim pragnącym wykroczyć poza tradycyjny styl dekoracyjny, czerpiąc motywy z Orientu, jak również przyrody. Cechą charakterystyczną galerii sztuki secesyjnej było zastąpienie sztywnych prostych linii wiecznie wijącymi się, organicznymi splotami.
Alfons Mucha w swojej bogatej galerii sztuki łączył motywy bizantyjskie ze współczesnymi. W jego wyjątkowej galerii sztuki, szczególnie na obrazach olejnych i plakatach, powtarza się motyw wyidealizowanych postaci kobiecych z kwiecistymi i ornamentowymi elementami.