Wystawa Konrada Krzyżanowskiego
Do końca wakacji w Muzeum Sztuki w Łodzi można oglądać retrospektywę twórczości polskiego malarza, Konrada Krzyżanowskiego, który był jednym z barwniejszych artystów środowiska artystycznego Warszawy z początku XX wieku.

Konrad Krzyżanowski, „Portret Emilii Wysockiej” – malarstwo olejne artysty w Łodzi
Malarstwo olejne – obrazy Konrada Krzyżanowskiego
Urodzony w 1872 roku Konrad Krzyżanowski studiował malarstwo najpierw w Kijowie, a potem na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, z której został wydalony po tym, jak wdał się w kłótnię z rektorem tej uczelni. Był artystą zdecydowanie niepokornym. Wyjechał do Monachium, aby uczyć się na prywatnej uczelni. Następnie osiadł na stałe w Warszawie, tutaj malował oraz nauczał. Tutaj również zmarł w 1922 roku.
Przez dwadzieścia lat swojej działalności artystycznej Konrad Krzyżanowski nie zabiegał o sławę. Jego malarstwo olejne zdobyło rozgłos jedynie w zamkniętym świecie warszawskiej bohemy. Do dziś galeria jego sztuki nie została w pełni doceniona.
Wystawa w łódzkiej galerii sztuki zatytułowana „Wokół Konrada Krzyżanowskiego. Asocjacje i ekspresje” została przygotowana w Muzeum Pałac Herbsta. Jest próbą przedstawienia i wyjaśnienia malarstwa olejnego Krzyżanowskiego oraz zbliżenie nas do atmosfery jego epoki.

Obrazy olejne Krzyżanowskiego w kolekcji Muzeum Pałac Herbsta.
Galeria sztuki jako medium do wyrażania osobistych wrażeń
Konrad Krzyżanowski pojmował twórczość jako sposób wyrażania własnych wrażeń i odczuć, a nie jako sposób na zdobycie sławy. Do końca pozostał wierny swojemu stylowi, rozwijał się w jego ramach, a jego twórczość kojarzona była z symbolizmem okresu Młodej Polski. Jego późniejsze malarstwo olejne z kolei zmierzało w stronę ekspresjonizmu.
Galerię sztuki Krzyżanowskiego cechuje emocjonalność oraz bardzo wyrazisty, niepowtarzalny styl. Malarstwo olejne tego twórcy to między innymi pejzaże oraz portrety o wyjątkowej nastrojowości.
Poza malarstwem olejnym Krzyżanowski zajmował się również działalnością pedagogiczną. Współtworzył ASP w Warszawie, założył też własną prywatną szkołę.
W galerii sztuki artysty, jaką można oglądać w Łodzi, można zobaczyć malarstwo olejne tego artysty zebrane z piętnastu polskich muzeów, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz ze zbiorów prywatnych.