Nie tylko czerń i złoto – twórczość Anny Gulak
Biografia artystyczna Anny Gulak jest – ponad wszelką wątpliwość – imponująca: udział w Festiwalu Warszawskich Uczelni Artystycznych zaowocował stypendium w Mediolanie; artystka jest pierwszą Polką, która otrzymała zlecenie od Stolicy Apostolskiej na wykonanie medalu papieskiego; została również laureatką prestiżowej watykańskiej Nagrody Papieskich Akademii („Premio delle Pontificie Accademie”). Można zobaczyć ją również w filmowym portrecie Włosi kochają artystów z cyklu Polacy w Rzymie i Watykanie, zrealizowanym w 2014 dla TVP 2.
Impressione in Black and Gold VI, 2016 – jeden z obrazów Anny Gulak licytowana na aukcji sztuki w Domu Aukcyjnym Art in House.
Artystka wystawiała swoje prace w polskim Parlamencie, Galerii Pałacu Prezydenta RP, na Zamku Królewskim w Warszawie i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki; zagraniczna widownia mogła podziwiać jej twórczość m.in. w Watykanie, Rzymie, Weronie, Chicago, Toronto. Obrazy, rzeźby, grafiki oraz rysunki Anny Gulak weszły w skład zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeów Watykańskich; zakupili je również prywatni kolekcjonerzy z całego świata (Polska, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, USA, Kanada, Włochy, Emiraty Arabskie, Indie).
Twórczości Anny Gulak nie sposób sprowadzić do jednej dziedziny: obejmuje ona rzeźbę, malarstwo, rysunek oraz design. Każda z nich traktowana jest jako równoważna forma wypowiedzi artystycznej, różniąca się wykorzystaniem różnych narzędzi formalnych. Brak tu miejsca na renesansową walkę o prymat dziedzin sztuki – prace artystki są silnie osadzone we współczesności, zacierającej granice między obrazem malowanym a obiektem trójwymiarowym, każąc postrzegać je przede wszystkim w charakterze doświadczenia artystycznego. Jednocześnie Anna Gulak daleka jest od koncepcji antysztuki, uznając wartość estetycznej formy za niezbędną składową dzieła.
La Luce, 2019 oraz Paesaggio da sogno, 2002 znajdują się w ofercie Galerii Online Domu Aukcyjnego Art in House.
Jej obrazy reliefowe charakteryzuje zróżnicowanie faktur poszczególnych fragmentów pracy, prowadząc oko widza po lśniących lub matowych powierzchniach. Podstawowym narzędziem wizualnym jest wykorzystanie w kompozycji kontrastu między złoceniem szlagmetalem, a jednolitym tłem; złote elementy przechodzą niekiedy do trójwymiaru, oraz, poprzez wypukłość lub wklęsłość, prowadzą dynamiczną grę ze światłem. Choć złocenia mogą wydawać się bizantyjskim elementem, przesądzającym o przepychu kompozycji, prace Anny Gulak zmierzają raczej w stronę minimalizmu. Szlachetność materiału wcale nie koliduje z oszczędnością formy, zaś radykalność zastosowanego kontrastu jest jedynie pozorna – synteza form daje efekt wysublimowanego, dobrze przemyślanego układu. Twórczość artystki nie zamierza uderzać widza krzykliwymi podziałami, a raczej poddawać jego oko hipnozie, wykorzystując do tego celu światło.
Prace Anny Gulak zobaczą Państwo na naszych aukcjach sztuki (Aukcjach Nowego Pokolenia dla Kolekcjonerów) oraz w ofercie Galerii Online Art in House. Zachęcamy do obejrzenia ich na żywo w naszej przestrzeni – staną się wtedy żywą strukturą, zmieniającą się wraz z każdym krokiem widza. Czy odważycie się podejść bliżej?
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...
-
O Artystach Rynek sztuki
Body & Emotions. Wystawa twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej
(…) nasz zewnętrzny wygląd, cechy charakterystyczne, po których się nas poznaje, to po prostu dziecięca zabawka dla oka. Pod nimi wszystko jest ciemne, skłębione, nie do zgłębienia; znacie nas tylko z tego, że od czasu do czasu wypływamy na powierzchnię. (…) Virginia Woolf „Do latarni morskiej” Światło, które przenika...