Julian Fałat   biogram

Pejzaż z Bystrej, l. 20. XX w.

Akwarela, Papier

Wymiary:   14.5 cm x 34.5 cm

18 000 zł
Estymacja 22 000 - 40 000 zł

Z tyłu pracy umieszczona ekspertyza z 1957 roku, autorstwa biegłego sądowego dr. Stanisława Dąbrowskiego. W twórczości Fałata, Bystra Śląska to kraina wręcz mityczna, która zachwyciła artystę dzikością, łagodnością wzniesień, bujnie porośniętych roślinnością górską. W 28-letni okres życia w górach Beskidu okazał się niezwykle płodną epoką artystyczną, która zaowocowała niezliczonymi akwarelami, szkicami i obrazami olejnymi. Dzieła przedstawiały nie tylko dziką przyrodę, ale również mieszkańców i architekturę ludową tego obszaru; tworząc je, Fałat stosował zupełnie nowe dla siebie środki formalne.