Leon Wyczółkowski   biogram

Sosny, 1887

Węgiel, Pastel, Papier

Wymiary:   25 cm x 18 cm

8 000 zł

10 000 - 14 000 zł

Sygn. p.d. LWyczół 1887. Rysunek ten powstał w czasie, w którym artysta mieszkał na Podolu i Kijowszczyznie. Był to okres radykalnego odrzucenia przez niego norm akademickich w malarstwie pejzażowym, jak również powolnego koncentrowania się na technikach graficznych i rysunkowych – artysta na początku XX w.. porzucił malarstwo olejne. Jedną z przyczyn skupienia się na monochromatycznej twórczości była prawdopodobnie makulopia słoneczna – schorzenie utrudniające rozpoznawanie niektórych kolorów.