Magdalena Abakanowicz   biogram

Tkanina abstrakcyjna, 1965

Inne, Tkanina

Wymiary:   205 cm x 97.5 cm

850 000 zł
Estymacja 1 000 000 - 1 300 000 zł

Proweniencja: Kolekcja prywatna, Poznań

Technika: sizal, sznurek, wełna

Autentyczność dzieła została potwierdzona przez Fundację Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego.

Dzieło dotychczas niewystawiane.

Praca sygnowana i datowana na odwrociu: „M. Abakanowicz 1965”

Ponad dwumetrowa tkanina autorstwa Magdaleny Abakanowicz reprezentuje zamiłowanie artystki do tworzenia sztuki w materiałach miękkich oraz do kreowania wielkoformatowych, abstrakcyjnych kompozycji skonstruowanych z nici. Autorka od samego początku swojej artystycznej działalności pracowała nad monumentalnymi, tkanymi instalacjami, zwanymi Abakanami. Efekty można oglądać na licznych ekspozycjach muzealnych w Polsce i zagranicą, gdzie dzieło artystki potrafi zająć niemal całą salę wystawową. Z kolei tkaniny Abakanowicz o mniejszych formatach to prace o równie wysokiej wartości artystycznej, ale zainteresowani kolekcjonerzy są w stanie powiesić je na własnej ścianie i obcować z nimi codziennie. Dzieło w tym typie można licytować na XVIII Aukcji Klasyków Współczesności w Art in House. „Tkanina abstrakcyjna” z 1965 roku pochodzi z prywatnej, poznańskiej kolekcji sztuki i nie była dotychczas prezentowana na aukcjach czy wystawach. Autentyczność pracy została zweryfikowana i potwierdzona przez Fundację Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego. Tkanina posiada wyjątkową strukturę, kunszt Abakanowicz jest wyraźnie widoczny w sposobie łączenia różnorodnych materiałów, a całokształt dzieła przyciąga interesującą, abstrakcyjną kompozycją o ciepłych kolorach. Na rewersie dzieła znajduje się oryginalna sygnatura artystki: „M . Abakanowicz 1965”.