Galeria rodziny Potockich odnaleziona w Peru
Dwadzieścia obrazów odnalezionych w Limie w Peru, powróciło do Polski, za porozumieniem peruwiańskiego oraz polskiego ministerstwa kultury. Po uzgodnieniu, za zaginioną wiele lat temu polską galerię sztuki zapłacono 180 tysięcy złotych.
Kiedy w 1944 roku żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli do Polski, Alfred Potocki, w obawie przed utratą cennych dzieł – obrazów, wyposażenia zamku itp. – wywiózł je specjalnym pociągiem (chronionym przez Niemców) do zachodniej Europy. Pociąg dotarł najpierw do Liechtensteinu, bo rodzina tutejszych książąt była spokrewniona z Potockimi. Kolekcja trafiła potem do Szwajcarii, a stamtąd prosto do Peru. Zbiorem opiekował się w Peru do swojej śmierci w 1958 roku Alfred Potocki, a następnie jego brat Jerzy. Po jego śmierci pieczę nad majątkiem przejął syn Jerzego, Stanisław Potocki. Ten ostatni przez swoje problemy finansowe zaczął wyprzedawać rodzinny majątek.
Osoba bliska Potockim w Peru przejęła obrazy malowane z kolekcji rodzinnej w ramach spłaty długu i bezpiecznie je przechowała. Pięć lat po śmierci najmłodszego Potockiego, udało się odzyskać tę wyjątkową galerię sztuki. Większość z tych obrazów malowanych na płótnie była przechowywana w Limie w zawilgoconej przestrzeni piwnicznej, dlatego ma trochę widocznych uszkodzeń. Są one szczególnie widoczne na dziełach wykonanych pastelą. Siedemnaście z dwudziestu obiektów musiało przejść konserwację.
Galeria sztuki w Łańcucie
Galeria sztuki zatytułowana „Łańcuciana w zbiorach fundacji Trzy Trąby i Fundacji Feliksa hr. Sobańskiego” w Muzeum – Zamku w Łańcucie jest przedstawieniem odzyskanych obrazów malowanych i innych przedmiotów z kolekcji rodzinnej Potockich.
Wśród odzyskanych obrazów malowanych na płótnie, które można już oglądać w łańcuckim muzeum, znajdują się między innymi portrety Marii Kazimiery, króla Jana III Sobieskiego i Jana Potockiego, jak również dzieło zatytułowane „Św. Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem”, które pochodzi z połowy XVII wieku i ma na sobie ślad po kuli.
Do obejrzenia w tej galerii sztuki w Łańcucie są portret oraz miniatury zakupione wcześniej w Paryżu przez Macieja Radziwiłła. Podziwiać można również łańcuckie portrety oraz pamiątki królewskie.
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Defragmentacje. Wystawa Agnieszki Fijał-Czapli, Ewy Jasek i Jacka Opały
Koniec życia i początek sztuki… te słowa mogą posłużyć za motto niejednemu portretowi, a na pewno wszystkim tym obrazom i rzeźbom, których głównym celem jest przeniesienie obecności człowieka w obszary trwalsze niż sama pamięć. Wojciech Sztaba, historyk i krytyk sztuki Ma wiele oblicz, wykonywany jest w zróżnicowanych konwencjach, przybiera...
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...