Galeria polskiego mistrza pop-artu
Władysław Hasior to jeden z najbardziej charakterystycznych artystów w galerii sztuki polskiej. Ten wybitny twórca był artystyczną indywidualnością. Przez swoją wyjątkową działalność artystyczną porównywano go do Andy’ego Warhola czy Roberta Rauschenberga i uznano za prekursora pop-artu w Polsce.

Galeria sztuki Władysława Hasiora w Muzeum w Gliwicach.
Galeria sztuki Hasiora: odpady cywilizacji
Władysław Hasior to twórca surrealistyczny, który do swojej galerii sztuki wprowadził oniryczną poetykę, eksplorując w ten sposób ludzkie obszary nieświadomości zbiorowej i indywidualnej. W swoich galeriach sztuki łączył przedmioty ze sfery sacrum z odpadami – pozostałościami technicznej cywilizacji człowieka. Poruszał ponadczasowe kwestie, archetypy i symbole wpisujące się we współczesny kontekst. Jego dzieła w galeriach sztuki cechowała ekspresyjność i głęboka uczuciowość. Artysta sięgał po lokalny kicz świecki i religijny, który ujmował w swój wyjątkowy, poetycki sposób. Zwykły przedmiot stawał się dzięki Hasiorowi metaforą innej rzeczywistości, dając pole nieograniczonej wyobraźni.

Galeria sztuki Władysława Hasiora: „Czarny krajobraz”.
Na wystawie Władysława Hasiora w Muzeum w Gliwicach (Willa Caro), która została zorganizowana razem z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, jest pokazywana w dwóch odsłonach. Na jednym poziomie będą do obejrzenia dzieła mistrza z wczesnych lat działalności – to ceramika, szkice i kolaże artysty – oraz asamblaże (trójwymiarowe dzieła zbudowane z przedmiotów), dokumenty archiwalne z życia Hasiora, a także projekty niektórych wydarzeń plenerowych. Z kolei w przestrzeni Czytelni Sztuki zobaczyć będzie można galerię fotografii i scenografii Hasiora.
Kuratorami obu galerii sztuki Władysława Hasiora w Muzeum w Gliwicach są Julita Dembowska (Muzeum Tatrzańskie) i Wojciech Nowicki (Czytelnia Sztuki).

Galeria sztuki Władysława Hasiora w Muzeum w Gliwicach: „Ostatni zachód słońca”.
Władysław Hasior w galeriach sztuki
Władysław Hasior żył w latach 1928-1999. Był artystą wszechstronnym – scenografem, rzeźbiarzem, fotografem, nauczycielem, autorem akcji efemerycznych. Edukował się w zakopiańskiej szkole plastycznej, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Najbardziej znane realizacje artystyczne tego polskiego twórcy oryginalnej galerii sztuki to na przykład Wyszywanie Charakteru, Niobe, Golgota, Płomienne ptaki w Koszalinie. Swoją galerię sztuki, jak również slajdy, książki, dokumenty i galerię fotografii – Hasior zapisał Muzeum Tatrzańskim.
Dzieła Władysława Hasiora znajdują się w wielu kolekcjach na całym świecie, między innymi w Muzeum im. Aleksandra Puszkina w Moskwie, amsterdamskim Stedelijk Museum, Moderna Museet w Sztokholmie, Museo de Arte Moderna w Sao Paulo, a także w galeriach sztuki polskich muzeów narodowych w największych polskich miastach.

Galeria sztuki Hasiora w Gliwicach: „Zwiastowanie II”.
„Hasior. Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem”
Muzeum w Gliwicach
Wystawa czynna od 13 lipca do 20 października 2019 roku.
Władysław Hasior w galerii online Domu Aukcyjnego Art in House
W galerii internetowej Domu Aukcyjnego Art in House znajdą Państwo niezwykły asamblaż Władysława Hasiora – „Srebrny Książę” z 1962 roku.

Galeria sztuki Władysława Hasiora: „Srebrny książę” w galerii internetowej Domu Aukcyjnego Art in House.