Szczęście, spokój i wolność – słowa definiujące twórczość Bożeny Sieczyńskiej
Szczęście, spokój i wolność – słowa definiujące twórczość Bożeny Sieczyńskiej. Te hasła towarzyszą artystce przy tworzeniu kolejnych kompozycji stają się tytułami jej kolejnych obrazów i definiują je nadając im określone emocje i stany. Prace Bożeny Sieczyńskiej będą prezentowane w Teatrze Kamienica od 6 do 20 grudnia 2024 roku. Wystawa jest otwarta w dniach, kiedy na Scenie Orlej odbywa się spektakl.
Bożena Sieczyńska, Szczęście 46, 2024 r.
Malarstwo Bożeny Sieczyńskiej jest zaproszeniem do odkrywania symboliki minimalistycznych scen oszczędnych w kolory i detale. Eksplorowany w twórczości artystki motyw kobiety nie opuszcza jej prac i ujmowany jest w różnorodny sposób. Sieczyńska dużą uwagę poświęca emocjom. Swoje kolejne cykle tytułuje: „Spokój”, „Wolność”, „Szczęście”. Obrazy łączy ograniczona do podstawowych tonów kolorystyka, której charakteru nadają białe lub czarne przetarcia. Przez eliminację zbędnych elementów artystka dąży do osiągnięcia czystości i harmonii. Malarstwo Bożeny Sieczyńskiej klasyfikowane jako figuratywne odsłania przed widzami odrębne i swoiste światy warsztatowych i wizualnych jakości, kształtowania narracji, a także rozumienia uniwersalizmu języka sztuki. Artystka stopniowo wprowadza elementy abstrakcyjne do swoich kompozycji: deformuje postaci, redukuje detale. Przez te zmiany prace Bożeny Sieczyńskiej mają bardziej ekspresyjny i subiektywny wydźwięk.
Bożena Sieczyńska, Wolność 10, 2023 r.
Bożena Sieczyńska z łatwością łączy surowość z delikatnością, co osiąga za pomocą wąskiej gamy kolorystycznej, niezagruntowanego płótna oraz umiejętności oddania sylwetki w ruchu. Styl artystki jest bardzo charakterystyczny, choć każda jej praca wyjątkowa, bowiem nie sposób powtórzyć swego rodzaju rozwiania i zanikania zawartego w kompozycjach. Zestawienia kolorystyczne stosowane przez artystkę mogą być postrzegane jako refleksja nad światłem i cieniem, nad momentem zawieszenia między działaniem a obserwacją. Sieczyńska operuje pędzlem w sposób, który nadaje jej kompozycjom wrażenie ruchu i lekkości. Jej gesty są płynne, szybkie, pełne energii, ale zawsze świadome. Zamiast definiować postaci z detalami, artystka sugeruje ich obecność za pomocą rozmytych konturów, sprawiając, że wydają się one niemal unoszące w przestrzeni. Postaci kobiet w jej obrazach są czasem ledwie widoczne, niczym zjawy, które za chwilę mogą zniknąć w świetle lub cieniu. Technika stosowana przez Sieczyńską – transparentne warstwy farby, przetarcia i delikatne cieniowanie – pozwala osiągnąć efekt eteryczności, niemal migotania, jakby uchwyconego w ulotnym momencie. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów twórczości Sieczyńskiej jest zdolność do ukazania spokoju nawet w najbardziej dynamicznych scenach. Jej bohaterki – roztańczone, zamyślone lub celebrujące wolność – zdają się trwać w idealnej równowadze między zewnętrznym ruchem a wewnętrznym spokojem.
Bożena Sieczyńska, Wolność 4, 2023 r.
Artystka dzieli swoje prace na trzy główne cykle: „Szczęście”, „Spokój” i „Wolność”. Cykl „Szczęście” opiera się na tańcu w dziewczęcym kręgu, który bardzo silnie reprezentuje stan psychiczny bohaterek kompozycji. Postaci niczym białe smugi rozmywają się w radosnym pląsie, ciągnie je do wspólnej zabawy oraz przeżywania osobistej i zbiorowej frajdy. Cykl „Spokój” jest o wyciszeniu i zamyśleniu, kompozycja jest często jednopostaciowa i statyczna. Kobiety z tego cyklu często odwrócone są do nas tyłem i tylko z pleców i pozy możemy wyczytać głębokie zamyślenie i błogość. Bohaterki tych prac charakteryzują się delikatnością i pewnością siebie. Kobiece postaci cyklu „Wolność” pląsają w euforii czy nawet ekstazie, zdając się odczuwać swobodę pierwszy raz w życiu. Ich taniec jest nieco inny niż ten w „Szczęściu”, bowiem tu radość nie wynika sama z siebie, tylko raczej z uwolnienia, które postaci celebrują, dając upust tłumionym emocjom.
Bożena Sieczyńska, Szczęście 16, 2022 r.
Bożena Sieczyńska jest świetną obserwatorką i propagatorką kobiecości, którą przedstawia w nienachalny, zwiewny i subtelny sposób. Artystka też genialnie ukazuje ruch, bo dziewczęce sylwetki, choć zatrzymane, zdają się za chwilę poruszyć, radośnie wybiec z płóciennych płaszczyzn i tańczyć wokół nas.
Malarstwo Bożeny Sieczyńskiej to wyjątkowe połączenie ekspresji i harmonii, które czyni jej prace tak rozpoznawalnymi i poruszającymi. Jej obrazy to zapisy emocjonalnych przeżyć chwili, gdzie dynamiczne linie współgrają z wyciszoną atmosferą. Twórczość Sieczyńskiej równocześnie celebruje ruch i delikatność, chaos i subtelność. Jej figury, choć czasem tylko zarysowane, emanują wewnętrzną siłą i spokojem. Zapraszamy na wystawę artystki do warszawskiego Teatru Kamienica!
Bożena Sieczyńska, Wolność 25, 2024 r.
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Aukcja skąpana w złocistym blasku | IV Aukcja „Sztuka Cenniejsza niż Złoto”
Jesteście gotowi na prawdziwą kąpiel w złocie? Przygotowaliśmy dla Was niezwykłe wydarzenie; mowa o czwartej edycji Aukcji „Sztuka Cenniejsza niż Złoto”, która odbędzie się 6 grudnia 2024 w Art in House. Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem. Zbigniew Blekiewicz, Z cyklu Emanacje, Kompozycja V, 2022, Olej, Płótno, 80 cm x 110 cm...
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Defragmentacje. Wystawa Agnieszki Fijał-Czapli, Ewy Jasek i Jacka Opały
Koniec życia i początek sztuki… te słowa mogą posłużyć za motto niejednemu portretowi, a na pewno wszystkim tym obrazom i rzeźbom, których głównym celem jest przeniesienie obecności człowieka w obszary trwalsze niż sama pamięć. Wojciech Sztaba, historyk i krytyk sztuki Ma wiele oblicz, wykonywany jest w zróżnicowanych konwencjach, przybiera...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...