Hitler kontra Picasso i reszta
Już w niedzielę 4 sierpnia 2019 roku o godzinie 13:30 w Warszawie odbędzie się pokaz niezwykłego filmu „Hitler kontra Picasso i reszta”. Jest to historia o nazistach oraz sztuce modernistycznej, którą uznali oni za zdegenerowaną. Mimo tego skrupulatnie konfiskowali wszelkie obrazy malowane na płótnie i ukrywali w swoich prywatnych kolekcjach.

Obrazy malowane – sztuka zdegenerowana kontra hitlerowcy.
Galeria sztuki na ekranie kina: trzy historie
Opowieść, którą możemy poznać z tego filmu, zatacza koło wokół trzech najważniejszych tematów.
Jednym z nich jest znana wystawa z lipca 1937 roku, zorganizowana przez nazistów w Monachium, zatytułowana „Sztuka zdegenerowana”. Pokazano na niej aż 650 dzieł sztuki – obrazów malowanych, rzeźb, rysunków – które zostały zabrane z 32 muzeów niemieckich oraz od prywatnych kolekcjonerów. Obrazy malowane na płótnie i inne dzieła dobrano w tej galerii sztuki tak, aby stanowiły kontrę dla propagowanej przez Hitlera idei piękna.
Kolejny to życie Paula Rosenberga, francuskiego Żyda, który w 1910 roku stworzył w Paryżu 21 rue La Boétie. Zbierał w niej obrazy malowane i inne dzieła sztuki określane mianem sztuki zdegenerowanej. W 1942 roku część jego kolekcji ukradli naziści.
Trzecia przytoczona w filmie historia wydarza się we wrześniu 2010 roku. Niemiec Cornelius Gurlitt opowiada o swoim ojcu Hildebrandzie – słynnym „marszandzie Hitlera”. Mimo niesłusznego w duchu nazizmu, mieszanego pochodzenia, udało mu się zdobyć zaufanie hitlerowców. Miał zbierać dla nich obrazy malowane na płótnie i inne dzieła w okupowanej Europie. Te zawisnąć miały w tworzonym na życzenie Hitlera muzeum w Linzu. Hildebrand otrzymał wielomilionowy budżet, dzięki któremu udało mu się kupić od handlarzy oraz prywatnych kolekcjonerów ponad sto obrazów malowanych na płótnie oraz rzeźb. W 2012 roku 1406 obrazów malowanych na płótnie kupionych przez Gurlitta zostało odnalezionych w domu jego syna Corneliusa. Przez te wszystkie lata ukrywał on największe dzieła – obrazy malowane, takie jak „Portret damy Matisse’a.
Polecamy Państwa uwadze ten film. Można go będzie obejrzeć 4 sierpnia w warszawskim Kinie Muranów.