Poradnik Artysty: czym są notowania aukcyjne?
Tekstem o notowaniach aukcyjnych i o tym, jaką rolę odgrywają w karierze artystycznej, rozpoczynamy cykl poradnikowy dla Artystów – chcemy w ten sposób pomóc młodym twórcom odnaleźć się na polskim rynku sztuki i nie popełniać błędów przy budowaniu swojej pozycji artystycznej.
Każdy młody artysta w którymś momencie swojej zawodowej kariery zaczyna zastanawiać się nad najskuteczniejszymi metodami promocji i sprzedaży swoich dzieł. Jedną z takich metod jest uczestnictwo w aukcjach sztuki. W Polsce wciąż przybywa aukcji Młodej, czy też Nowej Sztuki (określenie Młoda Sztuka dotyczy artystów do 35. roku życia, zatem określenie Nowa Sztuka jest bardziej adekwatne, jeśli chodzi o uczestnictwo w rynku sztuki najbardziej aktualnej, którą reprezentują również starsi artyści), podobnie jak domów aukcyjnych. Polski rynek sztuki najnowszej rozkwita, z czego wszyscy bardzo się cieszymy.
Aukcje sztuki: czy to się opłaca?
Wielu Artystów patrzy na aukcje sztuki niechętnie, ze względu na niskie (500-1000 zł) ceny wywoławcze – jak wiadomo, każdy chciałby sprzedawać swoje dzieła po dużo wyższych cenach. W końcu materiały plastyczne dla profesjonalistów są drogie, a ilość włożonej pracy jest bardzo często niepoliczalna.
Warto pamiętać, że aukcja sztuki jest jednym z najlepszych i najskuteczniejszych narzędzi do budowania rozpoznawalności swojego nazwiska. Praca pojawia się w katalogu aukcyjnym i jest intensywnie promowana przez dom aukcyjny, któremu równie mocno, jak Artyście, zależy na dobrej sprzedaży. Informacja o artyście trafia również do oficjalnych notowań polskiego rynku sztuki. Każdy dobrze działający dom aukcyjny pracuje na popularność katalogowych dzieł przez wiele tygodni. Nawet jeśli praca sprzeda się za dość niską cenę, warto pamiętać, iż jest to nasza inwestycja w bardzo skuteczny marketing.
Czy wystarczy zgłosić się do jak największej liczby domów aukcyjnych i czekać na wyniki?
Nie jest to takie proste. Przy wyborze aukcji sztuki i domu aukcyjnego, jak również przy selekcji dzieł, które chcemy na aukcji pokazać, warto zwrócić uwagę na pewne kwestie.
Wielu artystów, ze względu na niskie stawki startowe w ofercie aukcyjnej, proponuje na aukcjach słabsze, według własnej oceny, jak również mniejsze dzieła. Nie jest to dobry kierunek, ponieważ takie prace sprzedadzą się po niskich, często wyjściowych stawkach i takie właśnie wyniki zostaną odnotowane w historii sprzedaży aukcyjnej autora. Warto pamiętać, że klient spojrzy przede wszystkim na cenę, niekoniecznie zwróci uwagę na format pracy. Na pewno nie będzie też sprawdzał, czy artysta w swojej ofercie sprzedażowej, poza aukcjami, ma lepsze prace.
Często się zdarza, że artyści zgłaszają swoje prace na wszystkie możliwe aukcje. Zwykle kończy się to tym, że rynek zostaje „zalany” pracami danego autora, kolekcjonerzy czują przesyt takim nadmiarem i po prostu przestają nabywać prace tej osoby, szczególnie w sprzedaży poza aukcjami. Dlatego polecamy skupić się na współpracy z mniejszą liczbą domów aukcyjnych i rozważnie je wybierać.
Jaki dom aukcyjny wybrać?
Jeśli nie masz pewności, z którym domem aukcyjnym rozpocząć współpracę, zwróć uwagę przede wszystkim na skuteczność sprzedaży – najlepsze domy aukcyjne to takie, które potrafią sprzedać większość oferowanych na danej aukcji sztuki dzieł. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której lista Twoich niesprzedanych prac aukcyjnych będzie się stale powiększać i wpływać negatywnie na Twoje rynkowe wyniki. Pamiętaj, ze te wyniki widzą później kolekcjonerzy i na tej podstawie często oceniają to, czy warto kupować Twoje prace.
Można tez zwrócić uwagę, jakiego rodzaju dzieła dobrze sprzedają się w danym domu aukcyjnym – każdy z nich bowiem ma swoją własną grupę odbiorców o często sprecyzowanych gustach, zainteresowanych konkretnymi nurtami sztuki. Zatem, jeśli specjalizujesz się np. w realizmie magicznym, poszukaj domu aukcyjnego, który skutecznie sprzedaje tego typu dzieła.
Wiele domów aukcyjnych pozwala na samodzielne ustalenie ceny wyjściowej. Jest to dla wielu Artystów bezpieczne rozwiązanie, warto jednak pamiętać, aby ta cena startowa na aukcji sztuki nie była zbyt wysoka. Oceniajmy realnie możliwości sprzedażowe własnych dzieł. Warto zacząć od niższych stawek i powoli budować swoją pozycję i ceny na rynku sztuki, który szybko pokaże, jakie mamy możliwości.
Jak radzić sobie z „porażką”?
Sprzedaż własnych dzieł sztuki do dla Artysty często temat niezwykle emocjonujący. Dlatego niskie, bądź żadne wyniki sprzedażowe na aukcjach sztuki potrafią wywołać wiele trudnych emocji u Artysty. Jak sobie z tym radzić?
Przede wszystkim, spokojnie! Nie wszystko zależy od aukcji sztuki, nie są one też jednoznacznym wyznacznikiem talentu czy umiejętności: pamiętaj, że sprzedaż zależy od gustów różnych osób, które interesują się Nową Sztuką. Dlatego, jeśli nie znajdziesz rynku zbytu w domach aukcyjnych, po prostu szukaj innych sposobów na znalezienie swoich odbiorców. Powodzenia!
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...
-
O Artystach Rynek sztuki
Body & Emotions. Wystawa twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej
(…) nasz zewnętrzny wygląd, cechy charakterystyczne, po których się nas poznaje, to po prostu dziecięca zabawka dla oka. Pod nimi wszystko jest ciemne, skłębione, nie do zgłębienia; znacie nas tylko z tego, że od czasu do czasu wypływamy na powierzchnię. (…) Virginia Woolf „Do latarni morskiej” Światło, które przenika...