Wystawa w Art in House: Borys Fiodorowicz – Kwestia umowna
Jak do tego doszło i co się wydarzyło, że modlisz się w określony sposób, modlitwą, której nauczyli Cię rodzice, a tych ich rodzice? Czy zastanawiałeś się, jak i czy w ogóle modliłbyś się, gdybyś urodził się gdzie indziej?
To, w co wierzysz, jest jedyne i prawdziwe i masz do tego niezbywalne prawo.
Ale co zrobisz, konfrontując się z żarliwą i prawdziwą wiarą człowieka, którego Bóg wygląda zupełnie inaczej niż Twój?
Zapraszamy na wystawę obrazów Borysa Fiodorowicza, która odbędzie się w siedzibie Domu Aukcyjnego Art in House (Al. Jerozolimskie 107, Warszawa) w dniach 21.06-12.07.2021 r. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 21.06.2021 r. o godz. 18:00.
Przeczytajcie wywiad z artystą Borysem Fiodorowiczem.
O czym opowiada Twoja wystawa „Kwestia umowna”?
– O tym, jak miejsce oraz kultura, w których się urodziliśmy i wychowaliśmy, determinują nasze zachowania, a także postrzeganie wiary. Lubię myśleć, że rytuały wykształcone w poszczególnych religiach to tak naprawdę różne „narzecza” tego samego języka: języka ludzi i wszystkich istot, które i tak, na koniec życia dotrą do miejsca, w którym kończy się wiara. Co w tym miejscu się zaczyna? Osobiście nie wiem, ale to miejsce na pewno nas wszystkich zrównuje. I w tym kontekście to, jak postrzegamy i opisujemy otaczająca nas rzeczywistość, jest właśnie kwestią umowną, funkcjonującą w danym kręgu kulturowym. W skrócie i ogólnie można powiedzieć, że wystawa jest o tolerancji.
Jak odbierasz życie społeczne w Polsce w ostatnich miesiącach? Domyślam się, że to ono natchnęło Cię do stworzenia tej wystawy?
– Tak, na wystawie pokażę także prace odwołujące się do aktualnych wydarzeń. Obrazy, które zaprezentuję na wystawie, powstawały między 2020 i 2021, a przez ten czas wydarzyło się w Polsce (i nie tylko) sporo rzeczy, które naprawdę mnie zadziwiają. Na większość z nich nie mam wpływu, mogę je tylko, jak każdy, próbować nazywać czy komentować .
W swej twórczości inspirujesz się malarstwem religijnym. Czym jest dla Ciebie religijność?
– Jeśli religijność równa się wierze, to jest ona indywidualną sprawą każdego człowieka. Szeroki wachlarz możliwości, jaki daje nam współczesny świat, sprawia, że każdy, jeśli tylko chce, może znaleźć coś dla siebie lub poszukiwać, eksplorować temat wiary i religii przez całe swoje życie.
Co Cię dotyka w aktualnej rzeczywistości, a co pragniesz powiedzieć poprzez tę wystawę?
– W obrazach przygotowanych na wystawę chcę powiedzieć o tym, że nic nie jest czarno-białe i powinno się o tym pamiętać. O tym, jak spieramy się, próbując siłowo udowodnić swoje racje, o tym jak tracimy czas (a niekiedy nawet życie) na tak naprawdę mało istotne rzeczy – mało ważne w szerszej perspektywie. W zapamiętaniu, swoim zachowaniem postępujemy wbrew wartościom, w które wierzymy i których ponoć bronimy. Niby wiemy, że liczy się Tu i Teraz, ale zamiast zająć się „swoim życiem”, próbujemy je urządzać innym, nawet po śmierci.
Czy zatem Ziemia jest aż tak mała, że nie ma na nie miejsca na inność? Świat składa się z abstrakcyjnych pojęć, które jako ludzkość wypracowaliśmy sobie dla komunikacji. W zależności od społeczności, do jakiej przynależymy, na te same zachowania mamy różne kody. To, jak je przedstawiamy w mowie, piśmie czy obrazie, zależne jest od szeregu uwarunkowań i – jak zauważa Borys Fiodorowicz – jest kwestią absolutnie umowną.
Borys Fiodorowicz: Kwestia umowna
Dom Aukcyjny Art in House (Al. Jerozolimskie 107, Warszawa).
Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek 21.06.2021 r. o godz. 18:00.
Wystawa będzie czynna do 12 lipca 2021 roku.
Zapraszamy!