RELACJE SPORTOWE I ARTYSTYCZNE Z MAISON POLONAISE W PARYŻU
Od oficjalnego otwarcia Domu Polskiego w Paryżu minęło 5 dni. Pozytywna atmosfera nie opuszcza gości Maison Polonaise, a to za sprawą kolejnych medali odbieranych przez polskich sportowców oraz ciekawych wydarzeń towarzyszących olimpijskim konkurencjom. Dom Polski tętni życiem! Jakich atrakcji możemy spodziewać się w nadchodzących dniach?
Wizyta medalistek olimpijskich w Domu Polskim w Paryżu, 2024 r.
Kolejni zwycięscy goszczą w progach Domu Polskiego, są witani z radością przez kibiców oraz dziennikarzy. Pierwszy medal w Paryżu wywalczyła kajakarka Klaudia Zwolińska. W finale kajakarstwa górskiego K-1 osiągnęła wynik 97,53, który dał jej drugie miejsce. Brązem na igrzyskach olimpijskich w Paryżu mogą pochwalić się nasze szpadzistki: Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka, Martyna Swatowska-Wenglarczyk i Alicja Klasik. Na kolejny brązowy medal zasłużyli wioślarze w rywalizacji czwórek podwójnych w składzie: Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski. Fani sportu codziennie kibicują polskim zawodnikom i tłumnie gromadzą się w Domu Polskim, kibicują oglądając transmisje na żywo.
Dom Polski, Paryż, 2024 r.
W Maison Polonaise nie tylko relacje sportowe cieszą się popularnością. Setki widzów miało już okazję podziwiać wystawę polskich artystów. Rzeźby Jerzego Kędziory przedstawiające atletycznych herosów wpisały się w ogrodowy krajobraz zabytkowego Pavillon Royal. We wnętrzu prezentowane są obrazy Wojciecha Brewki tworzące sportowy cykl „MOVE”. Artysta przyznaje, że ten projekt jest unikatowym. W Brewkowej pracowni zwykły pojawiać się zwierzęce portrety lub potargane przez los zabawki. Sport natomiast jeszcze nigdy dotąd nie był obecny w kompozycjach artysty. Czas pokaże, czy zagości w nich na stałe. Wnętrza Maison Polonaise zdobią również obrazy Joanny Mieszko. Są to cztery wybrane prace spośród dwudziestu, które artystka przygotowała w ramach nowej serii zainspirowanej olimpijskimi krajobrazami. Pozostałe obrazy z cyklu „Igrzyska” składają się na wystawę o tym samym tytule, która jest otwarta do końca sierpnia w siedzibie Art in House, Galerii -1 w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
Dom Polski, Paryż, 2024 r.
Artyści, sportowcy, dziennikarze oraz przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego codziennie odwiedzają Dom Polski. Do tej pory gośćmi paneli dyskusyjnych byli m.in. rzeźbiarz Jerzy Kędziora, biegaczka i medalistka olimpijska Katarzyna Jóźwik oraz dziennikarka sportowa Paula Czarnota-Bojarska. Zaproszeni partnerzy rozmawiają o przenikaniu się świata sportu, sztuki, nowych mediów i biznesu. Już jutro o godz. 17.00 w Domu Polskim odbędzie się prapremiera filmu „Kulej” opowiadającego o legendarnym bokserze Jerzym Kuleju, dwukrotnym mistrzu olimpijskim, który nigdy nie został znokautowany. Po seansie widzowie będą mieli szansę spotkać się z twórcami filmu. Z kolei 3 sierpnia o godz. 15.00 zapraszamy na kolejny artystyczny panel. Tym razem w Paryżu odwiedzi nas Joanna Mieszko. Opowie o historiach towarzyszących kolejnym edycjom igrzysk olimpijskich, które wplotła w swoje kompozycje.
Dom Polski, Paryż, 2024 r.
Dom Polski, otwarty po raz pierwszy w historii olimpijskiej reprezentacji Polski, położony jest w Lasku Bulońskim, w budynku Pavillon Royal. Wewnątrz przygotowano dedykowaną strefę dla mediów, obrazy i rzeźby nawiązują do igrzysk olimpijskich, na tyłach znajduje się strefa wypoczynku na leżakach oraz efektownie oświetlone boisko do koszykówki. Niedaleko Maison Polonaise zlokalizowane są m.in. korty im. Rolanda Garrosa, na których o medal walczyć będzie liderka światowego rankingu Iga Świątek. Sąsiedztwo Lasku Bulońskiego to wielki atut. Lasek jest miejscem przyjaznym zarówno dla turystów, jak i spragnionych natury Paryżan. W parku znajdują się lasy dębowo-sosnowe, dwa sztuczne jeziorka, wodospady, ogrody, szklarnie, eleganckie restauracje, hipodrom i – przede wszystkim – mnóstwo zieleni.
Dom Polski, Paryż, 2024 r.
Zapraszamy do Domu Polskiego! Transmisje z wywiadów z artystami będą dostępne również online. Śledźcie nasze media społecznościowe i bądźcie na bieżąco z artystyczno-sportowymi wydarzeniami.
Dom Polski, Pavillon Royal
Carrefour du bout des lacs,
1 Rte de la Muette à Neuilly,
75116 Paryż, Francja
26 lipca – 11 sierpnia 2024
Dom Polski czynny w godzinach 14.00 – 22.00
Ceny biletów:
Dzieci do 9 r. ż. – wstęp wolny
Bilet ulgowy (od 10 do 18 r. ż.) – 15 euro
Bilet normalny – 30 euro
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Body & Emotions. Wystawa twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej
(…) nasz zewnętrzny wygląd, cechy charakterystyczne, po których się nas poznaje, to po prostu dziecięca zabawka dla oka. Pod nimi wszystko jest ciemne, skłębione, nie do zgłębienia; znacie nas tylko z tego, że od czasu do czasu wypływamy na powierzchnię. (…) Virginia Woolf „Do latarni morskiej” Światło, które przenika...
-
O Artystach Rynek sztuki
Grzegorz Skrzypek. Obrazy inspirowane twórczością Jerzego Dudy-Gracza
Jego twórczość wyróżnia się osobliwymi stworzeniami zamieszkującymi fantastyczne, baśniowe krajobrazy. Bohaterami kompozycji Grzegorza Skrzypka od lat są wdzięczne „koniostworki”. W najnowszym cyklu artysty te rozkoszne stworzenia wtórują motywom malarstwa Jerzego Dudy-Gracza, by oddać hołd temu wybitnemu polskiemu malarzowi. 30 najnowszych prac Grzegorza Skrzypka można podziwiać we foyer Centrum Olimpijskiego. Wystawa...
-
O Artystach Rynek sztuki
Między niebem, piekłem i ziemią: VII Aukcja Sacrum Profanum
Jak sama nazwa wskazuje sfera sacrum dotyczy tego, co święte i duchowe, związane z różnorakimi obrzędami. Natomiast sfera profanum odpowiada temu, co ludzkie i świeckie. Aby połączyć te dwa obszary przygotowaliśmy specjalną aukcję, na której prezentowane prace oscylują wokół religijności przełamanej sprawami przyziemnymi. Już 8 listopada, tuż po Uroczystości Wszystkich...
-
O Artystach Rynek sztuki
Klasyczne piękno – dzieła z XVII Aukcji Klasyków Współczesności
Zastanawialiście się może jak wyglądałyby współczesne obrazy w waszym wnętrzu? Czy dzieła artystów XX-wiecznych trafiają w wasze gusta? Bardziej interesuje was sztuka abstrakcyjna czy figuratywna? Znajdziecie odpowiedzi na wszystkie nurtujące was pytania w katalogu XVII Aukcji Klasyków Współczesności, który już jest dostępny na stronie domu aukcyjnego Art in House. Witold...